Martin Heidegger'in varoluşçu hermeneutiği
Martin Heidegger's ontological hermeneutics
- Tez No: 349058
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dasein hermeneutik bağlamında Martin Heidegger'in varoluşçu hermeneutiğini, fenomenolojisi ve ontolojisi ile ilişkili olarak ortaya koymaktır.Çalışmanın birinci bölümünde, Heidegger'in hermeneutik gelenek içindeki yerini göstermek için hermeneutiğin tarihi ve diğer hermeneutik teorisyenlerin görüşleri kısaca açıklanmıştır.İkinci bölümde Heidegger'in varoluşçu hermeneutiğinin temeli olarak Varlığın Anlamı Nedir? sorusunun yapısı ve bu soruya verilecek yanıtın yöntemi olarak hermeneutik fenomenoloji, transandantal fenomenolojiden hareketle detaylı olarak ortaya konulmuştur.Çalışmanın son bölümünde ise Dasein hermeneutik detaylı olarak ele alınmıştır.Bu amaçla, Varlığın anlamı sorusunun merkezinde yer alan varolan olarak Dasein'ın yapısı, onun ruh durumları ve zamansallığı ortaya konulmuştur. Son olarak ise anlama problemiyle ilgili olarak Heidegger'in yeni bakış açısı üzerinde durulmuş ve dil ile Varlığın anlaşılması arasındaki ilişki açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put Martin Heidegger's ontological hermeneutics forward in the context of Dasein hermeneutics in relation to his phenomenology and ontology.In the first part of the study, for the purpose of showing Heidegger's position in the hermeneutical tradition, history of hermeneutics and the other hermeneutic theorists' views has been explained briefly.In the second part, as the basis of Heidegger's ontological hermeneutics, the structure of the question of What is the meaning of Being? and hermeneutical phenomenology as the method of the answer of this question, has been put forward moving from transcendental phenomenology.In the last part of the study, Dasein hermeneutics has been dealt elaborately. For this purpose, as an entity in the center of the question of the meaning of Being, Dasein's constitution, its states of minds and its temporality has been put forward. As an end,Heidegger's new perspective in relation to problem of understanding has been dwelled on and the relation between language and understanding of Being has been explained.