İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama ve görsel okuma düzeyi ile problem kurma becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of the relationship between reading comprehension, visual reading levels and problem posing abilities of primary school 5th class students
  1. Tez No: 349057
  2. Yazar: RUKİYE SEMİZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama ve görsel okuma düzeyi ile problem kurma becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Öncelikle öğrencilerin okuduğunu anlama düzeyine, görsel okuma düzeyine ve problem kurma becerilerine cinsiyet, sosyoekonomik düzey ve anne-baba eğitim düzeyi gibi değişkenlerin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca problem kurma becerileri üzerinde Türkçe ve matematik dersleri akademik başarılarının etkisi olup olmadığına bakılmıştır. Daha sonra öğrencilerin okuduğunu anlama ve görsel okuma başarı puanları ile problem kurma becerileri arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma evrenini 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Ankara il sınırları içinde bulunan ilköğretim okullarının 1. kademede okuyan beşinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem; Ankara ilinde bulunan sosyoekonomik düzeyleri yüksek, orta ve düşük ilköğretim okullarından rastgele seçilen 7 ilköğretim okulunun 414 beşinci sınıf öğrencisidir. Verilerin toplanması amacıyla
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the reading comprehension, visual reading levels and the problem posing abilities of primary school fifth class students is studied. First of all, the effects of variables such as gender, socio-economic levels and educational level of parents on the reading comprehension, visual reading levels and the problem posing abilities of the students is investigated. Also, the effect of the Turkish and Mathematics lessons on the problem posing abilities is investigated. After that, the relationship between the reading comprehension, visual reading success rate and the problem posing abilities is examined. The sample of this research is from the first level primary school fifth class students in Ankara in the 2011-2012 academic year. The sample consists of 414 fifth class students from the 7 primary schools randomly selected from different socio-economic levels. In order to collect data,