Neden coğrafya? Neden coğrafya eğitimi?
Why geography? Why geography education?
- Tez No: 349105
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Coğrafyanın öneminin gün geçtikçe arttığını şu andaki ekonomik ve politik olaylara baktığımızda daha net olarak görmekteyiz. Bu önemi fark eden ülkelerin coğrafya eğitimlerine eskisine oranla daha fazla önem verdikleri göze çarpmaktadır. Bu çalışmanın amacı coğrafya eğitiminin kişilere sağladığı avantajları bütün olarak göstermek ve dolayısıyla bu avantajın ülke kalkınması için nasıl kullanıldığını yeri geldikçe başka ülkelerden örnekler vererek açıklamaya çalışmak. Biz burada nitel veri toplama yöntemlerinden döküman analizi türünü kullanmış bulunmaktayız. Araştırmanın evrenini coğrafya eğitimine ilişkin literatür oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu konudaki ulaşabildiğimiz Türkçe literatür oluşturmaktadır. Araştırmayla ilgili doküman inceleme sürecinde çeşitli ders kitaplarından, makalelerden, coğrafya bildirilerinden yararlanılmıştır. Verilere ulaşmak için internetten, kütüphanelerden faydalanılmıştır. Döküman incelemesine bağlı olarak elde edilen veriler karşılaştırılmış ve tablolar haline getirilmiştir. Araştırma kapsamında neden coğrafya eğitimine ihtiyaç duyulmaktadır başlığı altında 6 kategoriye ayrılmıştır. Tablo 3 v 4 `e baktığımızda genel olarak genel eğitime katkı sağlamak başlığında çalışmaların az olduğu görülmektedir. Kaynaklarda değinme durumlarına baktığımızda olaylara bütüncül(holistik) bakabilmek için olan başlıkta %38,9 ve dünyayı anlamak için olan başlıkta %33,3 olan bir oran gözükmektedir. Fakat bu konularda ayrı bir başlık altında bir çalışma yapılmamıştır. Bu da büyük bir eksikliktir. Bu konularda ayrı başlık altında çalışmaların yapılması coğrafya eğitiminin öneminin anlaşılması açısından büyük bir eksikliğin giderileceği kanaatindeyiz. İster coğrafyacı olalım ister olmayalım. Hangi tarafta olursak olalım coğrafya öğrenmeli ve eğitimini almalıyız. Çünkü vatanına faydalı, dünyaya duyarlı bireyler yetiştirmek istiyorsak insanlarda coğrafi bakış açısı kazandırmak zorundayız. Ama ülkemize baktığımızda coğrafya eğitiminin halen gerektiği şekilde verilmediği ve buna bağlı olarakta coğrafyanın gelişmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
When you pay attention to economical and political events, it can be seen more clearly that the importance of geography has risen in due course. It stands out that the countries which have noticed this significance place more emphasis on geography education compared to the past. The aim of this study is to show the advantages geography education could provide somebody with and to try to explain, giving examples from different countries, how these advantages could be used for the progress of our country when necessary. Here we have made use of document analysis method among qualitative data collection types. The universe of the research is composed of books and articles, we could get through to, relating to geography education. The samples of the research are composed of related Turkish books and essays, we could get through to. During the document analysis process relating the research, various course books, essays and geography papers have been exploited. In order to find the data, the internet and libraries have been made use of. The data collected as a result of the document collection is compared and turn into chart. Within the scope of the research, it has been divided into 6 categories. In the charts number 3 and 4, it is clear that the studies are little in the heading of the contribution to general education. In terms of mentioning the cimcumstances in the sources, 38,9 % rate can be seen under the heading of assessing the events in a holistic way and 33,3 % rate is available in the heading of understanding the world. However, no separate study under a different heading has been carried out in these subjects, which is a great lack. We are of opinion that conducting studies in this subject under separate headings will make up a vital deficiency in terms of understanding the significance of geography education. Whether we are a geographer or not, no matter which side you are; we must learn and have geography education. Because, if we aim to raise individuals sensitive about the world, we must make people gain a point of view in geography. Yet, it is obvious that geography education is not provided as necessary and thus, geography has not advanced in our country.