Ankara ili piyasalarında bulunan deri giyim aksesuarları üzerine bir araştırma
Erxamination of the clothing leather accessories market place in Ankara
- Tez No: 349122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Araştırmanın amacı günümüzde yapılmakta ve günlük giyimde önemli yeri olan deri giyim aksesuarlarının yerinde incelenerek, çeşitlerinin, yapım aşamalarının, kullanıldığı alanların, kullanılan tekniklerin, renk ve desen özelliklerinin belgelenmesi, rapor haline getirilmesi ve yeterliliğinin ortaya konulmasıdır. Araştırma süresince uzman görüşleri yardımıyla bir anket düzenlenmiş ve bu anket üretim yapılan atölyeler ile satış yapılan işyerlerine uygulanmıştır. Seçilen atölye ve işyerinde çalışan 50 bireye uygulanan ölçme aracı, anket ve bilgi formundan ile elde edilen veriler SPSS 13,0 (Statistical Package For Social Sciences) programına aktarılarak frekans ( f ) ve yüzde (%) dağılımları hesaplanmıştır. Elde edilen değerlere göre tablolar hazırlanmış ve yorumları yapılmıştır. Birden fazla seçenek belirtilen maddelerde toplam belirtilmemiştir. Araştırma, 2012-2013 yıllarında Ankara ili piyasalarında bulunan deri giyim aksesuarlarının, üretimini ve satışını yapan 13 işletme ve bu işletmelerde tespit edilen 120 ürün incelenmiştir. İncelenen bu ürünlerin ayrı ayrı fotoğrafları çekilmiş çeşit, teknik, renk, motif, kompozisyon, kullanım yeri ve kalitesi açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; analysed and documented assortment, production,step and technics,usage areas,properties colours and pattern of leather clothing accessories that produces in today and really have importance in casual clothing and denoted its adequency. During the research process is conducted a survey where by experts and is applied in workshops and places of sale. Frequency (f) and percentage distributions calculated by transferring datas obtained from measurement tool applied to 50 people working in workshops and workplace ,survey and the form of information to SPSS 13.0 (Statistical Package For Social Science) programme.Tables are prepared and commented according to the obtained datas. In this research , 120 products identified in 13 institutions engaged in the production and sale of the leather clothing accessories identified in the market place in Ankara province in years of 2012-2013 were analysed.The analysed products were photographed separately, and analysed in terms of qualityi kind,technic,colour,pattern, ocomposition and usage area.