Ortaöğretim yöneticilerinin teknoloji liderliği-özyeterlik algıları
Self efficacy perceptions of secondar school administrators in technology leadership
  1. Tez No: 349125
  2. Yazar: FATİH GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim okullarında görev yapan yöneticilerin, teknoloji liderliği rollerine ilişkin görevlerini yerine getirme düzeylerine ilişkin algılarını ve bu algıların ?yöneticilik kıdemi, cinsiyet, eğitim durumları, bilişim teknolojileri ile ilgili hizmet içi eğitim alma durumları? bağımsız değişkenlerine bağlı olarak istatistiksel olarak farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın evreni, Esenler ve Beylikdüzü ilçelerindeki 85 adet ortaöğretim yöneticilerinden oluşmaktadır. Bu yöneticilerin 21?i Müdür, 13 Müdür Başyardımcısı ve 47?si Müdür Yardımcısına ulaşılmıştır. Araştırmada Eğitim Yöneticileri Teknoloji Liderliği Öz-Yeterlik (TELÖY) Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe formunun Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı (?) ,97?dir. Araştırmadan elde edilen verilerle ilgili, standart sapma, ortalama, frekans, standart hata, t-testi, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır: Yöneticiler kendilerini en çok
Özet (Çeviri)
In this research , it is aimed to determine the perceptions of fulfilling the duties about the role of technology leadership of the administrators who works at secondary schools and these perceptions is showing statistically significant differences depending on the indepent variables ? executive seniority,gender,educational status,status of receiving in-service training in ICT?. The sample of the study was collected from 81 secondary school administrators that are located in Esenler and Beylikdüzü towns.21 of these administrators are manager,13 of these are chief deputy principals and 47 of these are chief deputy. In this research Educational Administrator Technology Leadership Self Efficacy (TELÖY) scale was used.The Cronbach Alfa internal consistency coefficient(ALFA) of the Turkish version of the scale is 97. Analysis on the data obtained from the research, the standard deviation ,mean, frequency, standard error, t-test,Mann-Whitney U Kruskal Wallis H tests were applied. The findings of the research are as follows; It is revealed that the administrators are seen enough the most is ?Visionary Leadership?,followed by the ?Excellence in Professional Practice,??