Diyarbakırlı Ressam Tahsin Siret Bey
Painter Tahsin Siret Bey from Diyarbakır
- Tez No: 349392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yapılan araştırma ve inceleme sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda oluşturulan bu tez, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; araştırma için yapılan bilimsel yöntem ve tekniklerden oluşmaktadır. İkinci bölüm, tez konusunun bağlantılı olduğu ?Çağdaş Türk Resim Sanatı?, ?Meşrutiyet Dönemi Asker Ressamlar? ve Asker Ressamların sanatsal rollerinden oluşmaktadır. Üçüncü bölüm, Diyarbakırlı Ressam Tahsin Siret Bey?in hayatı ve bazı eserlerinin detaylı analizinden oluşmaktadır. Dördüncü bölüm genel değerlendirme, beşinci bölüm ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Diyarbakırlı Ressam Tahsin Siret Bey?in özellikle deniz temalı çalışmalarıyla ve farklı yorum gücüyle ortaya koyduğu eserleri Çağdaş Türk Resim Sanatına büyük katkısı olmuştur. Sanatçı suluboya ve yağlıboya teknikleriyle oluşturduğu pek çok eserinde deniz ve insan temasını başarıyla yansıtmıştır. Ayrıca sanatçının Çanakkale Deniz Savaşı temalarını yansıtan resimleri ve peyzajları da tarihe ışık tutan birer belge niteliğindedir. Evrensel sanatı daha iyi bir şekilde kavrayabilmemiz öncelikle yerel sanatın iyi bir şekilde araştırılıp özümsenmesine bağlıdır. Bundan dolayı yerel sanatçılarımızın ve eserlerinin daha iyi bir şekilde ve detaylı bir edayla irdelenmesi gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Çağdaş Türk Resim Sanatı, Asker Ressamlar, Diyarbakırlı Ressam Tahsin Siret Bey, Çanakkale Deniz Savaşı, Sanatçı, Suluboya ve Yağlıboya.
Özet (Çeviri)
This thesis created in accordance with the information obtained as a result of research and analysis consists of five chapters. The first part consists of methods and techniques of scientific research. The second part consists of contemporary Turkish art to which the issue of the thesis is linked to, and the military painters of Constitutional Period (Meşrutiyet Dönemi) and their artistic roles. The third section is composed of Painter Tahsin Siret Bey from Diyarbakir, his life and a detailed analysis of some of his works of art. The fourth episode consists of overall rating, the fifth chapter the conclusions and suggestions. Mr. Tahsin Siret, The Artist From Diyarbakır, had a big contribution on Contemporary Turkish Painting Art through his sea-themed Works and different commentation. The artist reflected the theme of sea and successfully through water-colour and oil-colour techniques which he created in many Works. Furthermore the artist?s paintings and landscapes Dardanelle Sea War are the documents illuminating the history. Perceiving universal art in a better way primarily depends on exploring and absorbing the local art in a good way. Therefore, the works of our local artists and their art need to be examined in detail and in a more efficient manner. KEY WORDS: Contemporary Turkish Painting Art, Military Painters, Painter Tahsin Siret Bey from Diyarbakir, The Canakkale Naval War, Artist, Water-Colour and Oil-Colour.