Çukurova yöresindeki sulama işletmelerinde bitki desenindeki değişimin su isteğine etkisi
In The Çukurova region, effects on the water needs of crop pattern changing in the irrigation project
  1. Tez No: 34949
  2. Yazar: DEMET ALINOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA YÖRESİNDEKİ SULAMA İŞLETMELERİNDE BİTKİ DESENİNDEKİ DE?İŞİMİNİN SU İSTE?İNE ETKİSİ Demet ALINO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Fazlı ÖZTÜRK 1994, Sayfa: 130 Jüri : Doç. Dr. Fazlı ÖZTÜRK Prof.Dr. Mehmet KARA Doç. Dr. Mevlüt BEYRİBEY Bu çalışmada DSİ V. Bölge Müdürlüğüne bağlı 3 sulama işletmesinin 1982-1991 yılları arasındaki 10 yıllık süre içerisinde bitki desenindeki değişimler ve bu değişimlerin 4 bitki su ihtiyacı hesaplama yöntemi (Blaney-Criddle FAO, Blaney Criddle SCS uyarlaması, Modifiye Penman ve Penman Monteith) ile hesaplanan bitki su ihtiyaçlarına etkisi incelenmiştir. İşletmelerin 1982-1991 yılları arasında sulamada kullandıkları su miktarları ile hesaplamalar sonucunda bulunan su miktarları ve sulama modülleri karşılaş t ırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda planlamada önerilen bitki deseni için bulunan sulama modülleri ve sulama suyu miktarları ile, bitki deseni ve bitki su tüketimi hesaplama yöntemleri değiştirildiğinde bulunan sulama modülleri ve sulama suyu miktarları arasında önemli farklar bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Sulama, bitki deseni, bitki su tüketimi, sulama randımanı, sulama modülü, su miktarı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis IN THE ÇUKUROVA REGION, EFFECTS ON THE WATER NEEDS OF CROP PATTERN CHANGING IN THE IRRIGATION PROJECT Demet ALINO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Fazlx ÖZTÜRK 1994, Page: 130 Jury : Assoc. Prof.Dr. Fazlx ÖZTÜRK Prof.Dr. Mehmet KARA Assoc. Prof. Dr.Mevlüt BEYRİBEY This report includes the researches about the changes in the crop pattern and the effects of these changes on the crop water requirements in 3 irrigation projects of DSI V. Regional Directorate, between 1982-1991. Those changes were calculated by using 4 crop water requirement calculation methods (Blaney-Criddle FAO, Blaney Criddle SCS, Penman and Penman Monteith). The amount of water which these projects had used between 1982-1991 and the irrigation module were compared with the amount of water and irrigation module calculated by the 4 crop water requirement calculation methods. As a result of this comparison, important differences were found between the irrigation modules and the amount of water necersary for the crop pattern proposed by the irrigation modules and the amount of water required when the crop pattern together with the crop water requirement calculation methods were changed. KEY WORDS : Irrigation, crop pattern, crop consumptive use of water, irrigation efficiency, irrigation module, irrigation amount.