Beyin natriüretik peptit'in kronik karaciğer hastalıklarında oluşan asit takip ve tedavisindeki yeri
The position of 'brain natriuretic peptide' (BNP) at the treatment of ascites developing with chronic liver paranchymal disease
- Tez No: 349548
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş ve Amaç: Sirozun bir çok organ ve sistemleri etkileyen semptom ve bulguları içerdiği gösterilmiştir. Bu yüzden sirozda plasma pro-BNP düzeyleri hemodinamik dolaşımdan dolayı artmıştır. Sirozda pro-BNP düzeyleri kardiyak disfonksiyondan bağımsız olarak asit sıvı derecesinden etkilenebilir. Siroz hastalarındaki asit sıvı derecesi ile pro-BNP düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 47 siroz hastası ve başlangıçta ve ortalama 3 ay sonra kontrole geldiğinde bakılan plazma pro-BNP düzeyleri ile ilaç tedavisi alan asit sıvı miktarları arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Scope: Cirrhosis has been indicated to comprise symptoms and findings affecting many organs and systems. For this reason, at cirrhosis plasma pro-BNP levels increase due to hemodynamical circulation. Pro-BNP levels may be affected by the degree of ascites fluid at cirrhosis, independent of cardiac dysfunction. We aimed to evaluate the degree of ascites fluid and pro-BNP levels at cirrhotic patients. Material and Method: Fourty seven cirrhotic patients were included to the study. The relation between pro-BNP levels, measured at startup and 3 months later, and degree of ascites fluid under treatment was evaluated. Findings: At patients with ascites fluid both at startup and control visit, the levels of plasma pro-BNP were significantly high.