Kronik karaciğer parankim hastalığında batında oluşan asit tedavisinde 'Beyin Natriüretik Peptit'in' yeri
The situation of bnp levels at medical treatment of ascites in chronic liver disease of parenchyma (cirrhosis)
  1. Tez No: 193973
  2. Yazar: EYÜP HAKAN ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
6. ÖZETKRONİK KARACİĞER PARANKİM HASTALIĞINDA OLUŞAN BATINDAKİASİT TEDAVİSİNDE ?BEYİN NATRİÜRETİK PEPTİT'İN? (BNP) YERİGiriş ve Amaç: Sirozun bir çok organ ve sistemleri etkileyen semptom vebulguları içerdiği gösterilmiştir. Bu yüzden sirozda plasma BNP düzeylerihemodinamik dolaşımdan dolayı artmıştır. Sirozda BNP düzeyleri kardiyakdisfonksiyondan bağımsız olarak asit sıvı derecesinden etkilenebilir. Sirozhastalarındaki asit sıvı derecesi ile BNP düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 48 siroz hastası ve başlangıçta ve ortalama 3 aysonra kontrole geldiğinde bakılan plazma BNP düzeyleri ile ilaç tedavisi alan asit sıvımiktarları arasındaki ilişki değerlendirildi.Bulgular: Hem başlangıçta hem de kontrolde asit sıvısı olan hastalarda plazmaBNP düzeyleri anlamlı bir şekilde artmıştır (Başlangıç grubunda p0.05) (Tablo 3).Sonuç: Başlangıç siroz hastalarında plasma BNP düzeyleri anlamlı yüksekbulundu. Siroz hastalarında oluşan asit sıvı miktarı ile plasma BNP düzeyleri arasındadaha da anlamlı bir ilişki vardı. Asit sıvının tedavisi sonrası kontrole gelen hastalarınBNP düzeyleri asit miktarı ile bağlantılı değişkenlik gösterdi (p0.05).Anahtar Kelime: BNP, Siroz, Asit21
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYTHE SITUATION OF BNP LEVELS AT MEDİCAL TREATMENT OFASCİTES IN CHRONIC LIVER DISEASE OF PARENCHYMA (CIRRHOSIS)Introduction and aim: It has been shown that cirrhosis induces findings andsymptoms by affecting multipl organs and systems. Therefore plasma BNP levels hasbeen increased in cirrhosis because of haemodynamic circulation. Degree of ascites canbe affected from the levels of BNP in cirrhosis, independent of cardiac dysfunction, weaimed to evaluate the BNP levels in cirrhotic patients with degree of ascites fluid.Materials and Methods: The fourthy eight (48) cirrhotic patients included toour study. Cirrhotic patients and ascitic fluids in abdomen that their plasma BNP levelshave evaluated at initially and after control mean treatment of three months.Results: BNP levels of initially and control of cirrhotic patients with ascitesfluids were found significantly higher (at initially group0.05) (Table 3).Conclusion: At beginning group of cirrhotic patient plasma BNP levels werefound significantly to be increased. In cirrhotic patient had been occured that betweendegree of ascite fluids and plasma BNP levels were releated more significant. Aftermedical treatment of ascitic fluid, plasma BNP levels of patients came to controlshowed changeability that connected with degree of ascitic fluid. As for group increasedof ascitic fluid levels that their plasma BNP levels were found to be increased but thisincreased didn?t significant.Key Word: BNP, Cirrhosis, Ascites.22