Yaratıcı problem çözme tekniği yardımıyla konstrüktif bir problemin ele alınması
Evaluation of an engineering problem with theory of inventive problem solving
  1. Tez No: 349615
  2. Yazar: HÜSEYİN CANER DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşletmelerde karşılaşılan problemlerin çözümünde ya da yürütülen projelerde belli başlı konstrüksiyon sistematikleri ve teknikler kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında, özelikle seri üretime uygun ve problem odaklı olarak gelen teknik ödevlerin yaratıcı problem çözme tekniği yardımıyla nasıl ele alınabileceğine dair çalışmalar yapılmıştır.İlk bölümde bu çalışmanın hangi sebeplerden dolayı ele alındığı detaylandırıldıktan sonra konstrüksiyon sistematikleri hakkındaki çalışmalar aktarılmış ve yaratıcı problem çözme tekniğinin hangi adımlarda uygulanabileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde yaratıcı problem çözme tekniğine dair detaylı bilgiler verilmiş, bu tekniğinin nasıl doğduğu ve araç ve metodlarının ne olduğu detaylandırılmıştır. Ek olarak TRİZ'in ilk bölümde belirlenen alanlarda nasıl uygulanabileceğine dair modeller oluşturulmuş ve uygulanabileceği türler ve şekiller detaylandırılmıştır.Üçüncü bölümde ise, IEC/EN 60335 standardına uyum sağlamayı hedefleyen bir problem örnek olarak ele alınmıştır. Problem kapsamında fırın kapısının açık ve yüklü olması halinde belli yükleme değerleri altında fırının devrilmemesi istenmektedir. Yaratıcı problem çözme tekniği yardımıyla, ikinci bölümde oluşturulan modeller ile çözüm alternatifleri üretilmiş ve uygun olan çözüm seçilerek detaylandırılmıştır.Son bölümde ise tez kapsamında önerilen bu yöntemler değerlendirilmiş ve firmalara sağlayıcı katma değerden bahsedilmiştir. Ek olarak bu ve benzer yöntemlerin gelişimini sürdürerek bilgisayar destekli inovasyonu oluşturacağı ve gelecekte standart bir ürün olarak mühendislerin kullanımında olan bir ürün olacağına dair bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different engineering systematics and methods are in use at the companies for solving problem and managing project. In the context of this thesis, creating new approachs with the the adaptation of theory of inventive problem solving (TIPS) to the engineering design systematic is aimed to take more efficient solutions for technical tasks which are problem oriented and appropriable to mass production.At first chapter, the reason of handling this topic shared and studies shared about engineering design systematics. Later, the adaptation points? of theory of inventive problem solving method determined.At second chapter, there is some useful informations about TIPS such as how is it created and what is its tools and methods.In addition, there is an information and new models with detail kinds and figures about the application of TIPS to the points which were determined at the first chapter.At third chapter, a problem which is about adaptation to IEC/EN 60335 standart was handled as an example. Problem is about the oven doors and the stability of oven, as a detail ovens shall have adequate stability when the open door is subjected to a load. With appropriate new model solutşon alternatives created and proper one was elaborated as an engineering solution.At final chapter, new approaches and models were evaluated and their additives to the companies was mentioned. Moreover, development of this and similar technics will continue and form the formation of computer aided innovation which may be a standart tool for an engineers.