Uluslararası göç ve güvenlik ilişkisinin eleştirel bir analizi
A critical investigation of the relationship between international migration and security
- Tez No: 719107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RADİYE FUNDA KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, bugün yarım asırdan fazla bir süredir var olan uluslararası mülteci rejiminin varlığına rağmen devletlerin mülteci krizlerini kendi çıkarları çerçevesinde nasıl yönetebildiğini 2020 yılında Türkiye-Yunanistan sınırında yaşanan mülteci krizi üzerinden analiz etmiştir. Tezin iki temel argümanı vardır. İlki devletlerin kitlesel göç hareketleri ile karşılaştıklarında ulusal çıkarlar çerçevesinde göçü insani boyutu ve hukuki sorumluluğunu ikinci plana atarak güvenlikleştirdiğidir. İkincisi ise 1951 yılında imzalanan Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Sözleşme (Cenevre Sözleşmesi) ve Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin 1967 Protokolü'nün yapısal sorunlarının da bu duruma meşru imkân sağlamasıdır. Türkiye-Yunanistan mülteci krizi özelinde uygulanan politikalar ise devlet çıkarlarının yanında uluslararası mülteci rejiminin yapısal sorunları çerçevesinde şekillenmiştir. Çalışmada, vaka analizi yöntemi ile birincil kaynaklar yanında ikincil kaynaklar olarak kitap, makale, rapor ve haberler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzed how states deal with refugee crises within the framework of their national interests despite the existence of international refugee regime since 1950s over the case of 2020 refugee crisis on Turkey-Greece border. By using case study method the thesis puts forward two arguments. The first is that states chose to securitize mass migration crisis by prioritizing their national interests at the expense of neglecting their humanitarian and legal responsibilities. Secondly, the thesis argues that structural problems inherent in 1951 Refugee Convention (Geneva Convention) and 1967 Protocol for Refugee Convention provide legitimate ground for states to securitize mass migration crises. Both Turkey and Greece's policies during the 2020 refugee crisis prove these arguments.