Avrupa Birliği gelir ve finansman yapısı
- Tez No: 350149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN OKTAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Avrupa Birliği bütünleşen dünyada Avrupa Kıtasını giderek daha da bütünleştirmeyi temel hedef olarak benimsemiş organizasyondur. Bu hedefe ulaşmak üzere birlik tarafından çeşitli ortak politikalar benimsemiş ve bu politikalara ulaşmayı sağlayacak temel araçlar belirlenmiştir. Avrupa Birliğinde Topluluk amaçlarına ulaşmak için kullanılan araçlardan biri, çalışma alanımızı oluşturan Avrupa Birliği bütçesidir. Kuruluşundan bu yana Birliğe yeni üyelerin katılımı ile üye ülkelerin mali ihtiyaçlarının da değişmesiyle, Birliğin amaçlarında bir takım değişmeler gözlenmiştir. Bu değişimlere paralel olarak Avrupa Birliği bütçesinde de bir takım düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur.Bu çalışmada AB bütçesinin tarihsel süreç içerisindeki değişimleriyle birlikte ele alınmaya çalışılmış; AB'nin daha güçlü bir entegrasyon doğrultusunda uyguladığı ortak politikaları hayata geçirebilmesindeki en önemli aracı olan bütçenin bu günkü şeklini almasındaki en önemli etken olan AB Antlaşmalarına değinilmiş, bütçe hazırlık süreci ve bu süreçte yer alan AB kurumları incelenmiştir. Ortak politikalar doğrultusunda AB bütçesine baktığımızda mali yük açısından bütçeyi en çok zorlayan, bütçeden en çok pay ayrılan ilk iki kalem olan Bölgesel Politika ve Ortak Tarım Politikası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the uniting world, the European Union is the organization that aims the uniting of the Continent of Europe. The most important tool that is being used for integration of the European Union is the European Union Budget. From the day of foundation till today there were changes in the aims of the Union, caused by the changes in the financial needs of the member countries, which were caused by the new members of the Union. The changes in the European Union Budget were also needed.In this work, the Butgetar of EU was tried to consider with the changes in the historical progression. The EU agreements that is the most important factor for budget`s today`s sturucture that is most important tool in the realization process of the powerful European integration of the EU were refered to. The budget preparation process and EU associations in this process were investigated. The Regional Politics and Common Agriculture Politics that are more financial pressuring the EU budget are investigated.