Bir yaratıcı sektör olarak Babıali basın yayın kümesinin desantralizasyonu ve sonuçları
Babiali as a creative media cluster: Desantralisation and consequences
- Tez No: 350533
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ZEREN GÜLERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, yaratıcılık kavramı altında yaratıcı sektörlerden medyanın incelenerek, dünyadaki yeni eğilimlerle gelişmekte olan çeşitli medya kümelenmeleri araştırılmıştır. Tarihi ve geleneksel bir medya kümesi olarak Istanbul Babıali'de 1940'lardan itibaren gelişmiş olan basın yayın kümesinin alanda bulunan sanayinin desantralizasyonu ile beraber kent çeperine taşınmasının sonuçları irdelenmiş ve ortaya konmuştur. Yaratıcı sektörlerin mekânsal ihtiyaçları ortaya konarak Babıali alanında taşınma öncesinde çalışmış kişilerle bir dizi görüşme yapılmış ve gerek terkedilen bu alanla ilgili düşünceler, gerek kent çeperinde geçirilen yaklaşık yirmi yıllık süreç değerlendirilerek ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the concept of creative city and examine creative media clusters. Intentionally examining the cluster concept and the media clusters the main purpose is to observe the very unique development in 19th and 20th century in Istanbul, Babıali, so called the capital city of Turkish media. To establish the spatial and environmental demand for a creative ecology a set of conversations are hold with the former journalists, publishers, editors or writers who used to work in Babıali for understanding the consequences after the decentralization of the whole historical and traditional printing and publishing sector with the other industry to the periphery of the city.