Hava tüpü braketleri yapısal dayanım analiz ve testi
Air tube brackets durability analysis and test
- Tez No: 350685
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MURAT EREKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada ağır ticari bir araç üzerindeki hava tüpü braketlerinin yapısal dayanım analizi ve testleri incelenmiştir. Araç testinde hasara uğrayan hava tüpü braketlerinin sanal ortamda sonlu elemanlarla metoduyla doğal frekans, dinamik gerilme ve yorulma analizleri yapılmış olup, hasara uğrama sebepleri araştırılmıştır. Braketlerin tasarımı analiz sonuçlarına bakılarak iyileştirilmiş ve yeni tasarıma sahip braketlere laboratuvar ortamında sallantı tablası yardımıyla yapılan dayanım testinde onay verilmiştir. Tez sonunda, gerçekleştirilen araç yapısal dayanım testinin, bilgisayar destekli analizlerin ve laboratuvar testinin birbiriyle uyumlu olduğu bulunmuştur. Ayrıca tez içinde, ağır ticari araç dayanım testi, araç testini meydana getiren farklı yol tiplerinin özellikleri, yol tiplerinin şasi ve hava tüpü braketleri üzerindeki etkileri, kullanılan yorulma teorisi, dinamik analiz çeşitleri, yol datası toplama ve işleme yöntemleri, sallantı tablası ile yapılan yapısal dayanım testi gibi konular hakkında da bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, air tube brackets of a heavy commercial vehicle which had been failed during proving ground test are investigated. In order to find the root cause of failure for air tube brackets, modal, dynamic stress and fatigue analysis had been performed. Bracket designs are improved according to CAE analysis results and new design brackets are tested by shaker table at laboratory. The results of proving ground test, CAE analysis and laboratory test are found correlated in terms of durability at the end of the thesis. Also general informations about proving ground test, road types, fatigue and dynamic stress analysis, road load data acquisition and durability test with shaker table are briefly described in this thesis.