Uluslararası sistemde sert, ekonomik ve yumuşak güç kullanımının kriz dönemlerinde ithalat ve ihracata etkileri: Türkiye örneği
International hard in the system, and soft power use of economic crisis and the export and import powers the case of: Turkey example
  1. Tez No: 350998
  2. Yazar: NİYAZİ İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tezin amacı uluslararası sistemin küresel güçler tarafından sert, ekonomik ve yumuşak güç kullanımının nasıl olduğu, günümüz dünyasının problemi olan uluslararası krizlerin, uluslararası sistemde etkili olan örgütlerden Birleşmiş Milletlerin krizlerin çözüm biçimi nasıl olduğu incelenmiştir. Küresel güçlerin uluslararası sistemde etkili olan BM, NATO, DTÖ, IMF gibi örgütleri kullanarak, çıkarları doğrultusunda güç kullandıkları görülmektedir. Buna en iyi örnek küresel güç olan Amerika Birleşik Devletleri'nin, Ortadoğu'da ve Afrika'da uyguladığı sert, ekonomik ve yumuşak güç kullanımının biçimleri ele alınmıştır. Küresel güçlerin hegemonyası için uluslararası sistemde uluslararası hukuku tanımayarak, güçlerini korumak için birbiriyle kıyasıya mücadele etmekte, gördüğümüz kadarıyla olmadık yollara başvurarak, dünyada hedef ülkelere sert, ekonomik ve yumuşak güç kullandıkları gözlenmektedir. Dünyada, özelikle de Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde enerji kaynaklarının paylaşımı ve denetimi için, güçlerin ve bunların uzantısı olan örgütlerin diğer güçlere karşı, hedef ülkeye silah ve para yardımı yapma, iktidar değiştirme hatta daha ileriye gidip iç çatışma yaratma ve sonrasında darbe yapılmaktadır. Eğer bunlar olmaz ise demokrasi, insan hakları ve özgürlük getirme söylemleriyle hedef ülkeyi işgal etkilerine tanıklık edilmektedir.Bu bağlamda Türkiye'nin ulusal güç analizi yaparak, gücünü nasıl kullanıldığı ve nasıl kullanabileceğinin önemini ortaya koymalıdır. Uluslararası sistemde yaşanan kriz durumlarında izleyeceği politika ve stratejilerinin sert, ekonomik ve yumuşak gücünü etkilediği için çıkarlarını gözetleyerek, küresel güçler ve bunların uzantısı olan örgütlerle hareket edip etkili bir kriz yönetimini belirleyerek, güç kullanılmasının gerektiğinin ve bu alandaki çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is the global powers in the international system by the use of soft power, hard, economic and how is the problem of international crises, the world today, the international system which is effective in organizations of the United Nations is the solution of crises is examined how the format.Global forces are effective in the international system, the UN, NATO, WTO, IMF, such as the interests of power, using their organizations. The best example of this is the global power of the United States, the Middle East and Africa in the use of soft power, hard, economic and formats are discussed.The hegemony of the global powers in the international system for international law having contractual arrangement, to maintain their powers against each other, we're not as far as we struggled on the road to the destination countries around the world, economic and soft power that they use. The world, especially the Middle East and Africa regions, the sharing of energy resources and the control of the forces and their extension to other powers, against the target of making weapons and financial aid to the country, changing even more power to go forward in the aftermath of the coup and the creation of internal conflict. If these are not try to bring freedom, democracy, human rights and the effects of the occupation on the target country are to testify.In this context, Turkey's national power analysis, how to use and how the power of bellicose statements, should set out the importance of. Follow the policies and strategies in crisis situations in the international system, is influenced by the strength of the economic interests of the stake, for soft and global forces, and their extension by selecting an effective crisis management of the organisations, and the use of power, should be examined in this study.