Hypericium scabrum linn ve hypericium perforatum linn uçucu yağlarının kimyasal analizi
- Tez No: 35112
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR HARMANDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada Gaziantep- Nizip bölgesinden toplanan,“Binbirdelik otu”adlarıyla bilinen Hypericum scabrum L ve Hypericum perforatum L bitkilerinin toprak üstü kısımlarından hidrodistilasyon, yöntemi ile uçucu yağlar elde edildi. Daha sonra elde edilen uçucu yağlar, başlıca GC ve GC/MS olmak üzere kolon kromatografisi, ince tabaka kromatografisi, İR, 1H-NMR, 13C-NMR yöntemleri ile analiz edildi. Analizler sonunda, Hypericum scabrum L hidrodistilasyon uçucu yağında 26, Hypericum.perforatum L. uçucu yağında ise 27 bileşik teşhis edilmiştir. Teşhis edilen bu bileşikler Hypericum, scabrum L uçucu yağının % 98.31 'ini, Hypericum perforatum L uçucu yağının % 97.42'sini teşkil etmektedir, a-pinen, Hypericum scabrum L uçucu yağında % 71.98 ve Hypericum perforatum L. uçucu yağında % 61.74 verimle ana bileşendir. GC ve GC/MS yöntemleri yanında kolon kromatografisi ile izole edilen a- pinen'in İR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları alınarak yapısı doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, essential oils of the above ground parts of Hypericum scabrum L. and Hypericum, perforatum L. plants collected from Gaziantep-Nizip region in where they are known as“ Binbirdelik otu ”and“ Sankantaron ”, were obtained by hydrodistillation method. Then, the obtained essential oils were analyzed by using mainly GC and GC/MS, rarely colon chromatography, IR, 1H-NMR, and 13C-NMR methods. At the end of these analysises 26 terpenoid compounds in Hypericum scabrum L. and 27 terpenoid compounds in Hypericum perforatum L essential oils have been identified. The identified compounds make up 98.31% of the Hypericum scabrum L. oil and 97.31% of the Hypericum perforatum L oil. a-Pinene is a main compound with 71.98% and 61.74% yield in Hypericum scabrum L. and Hypericum perforatum L essential oils, respectively. Besides these analysises, the main compound“ a- pinene ”was isolated with colon chromatography and its structure was confirmed taking 1H-NMR, 13C-NMR and IR spectra.