Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Servisinde izlenen selülit olgularının irdelenmesi ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Evaluation of the patients with cellulitis and related risk factors in the department of infectious diseases in Trakya University faculty of medicine
  1. Tez No: 351230
  2. Yazar: BİRSEN TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TANSEL BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Selülit tüm yaş gruplarında görülebilen deri ve derialtı dokuların akutenfeksiyonu olup, önemli morbidite sebeplerinden biridir. İki yıllık dönemi kapsayan bu retrospektif vaka-kontrol çalışmasında, servisimizde izlenen selülit olgularının demografik ve epidemiyolojik özelliklerinin saptanması, selülit gelişimi ve morbidite ile ilişkili risk faktörlerinin ortaya çıkarılması amaçlandı.İki yıllık sürede toplam 44 selülit olgusu irdelendi. Olguların 38'inde alt ekstremite, 5'inde üst ekstremite, 1'inde batın ve tutulumu mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Cellulitis is the acute infection of skin and connective tissues, observed in all age groups and also is a remarkable reason of morbidity. In this retrospective case-control study of two year period including adult patients, we aimed to identify the demographic and epidemiologic features of patients with cellulitis as well as the related risk factors regarding morbidity.Fortyfour patients with cellulitis were assessed in a two year period. Five of the patients had involvement of upper limbs, while 1 had abdomen and 38 patients had of lower limb involvement.