Yenidoğanlarda akut böbrek hasarını saptamada RIFLE, AKIN ve NRIFLE kriterlerinin karşılaştırılması
Comparison of the RIFLE, AKIN and NRIFLE criteria to detect acute kidney injury in a neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 351239
  2. Yazar: VEYSEL COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Yenidoğanlarda akut böbrek hasarı (ABH) nın tanımı ve sınıflaması erişkin ve çocuklardaki gibi net değildir. Çalışmamızın amacı; Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesinde (YYBÜ) Düzey 2 ve Düzey 3 bakım hizmeti alan yenidoğanlarda akut böbrek hasarı (ABH) prevalansını saptamak ve üç farklı böbrek hasarı indeksiyle (paediatric Risk, Injury, Failure, Loss of kidney function and End-stage kidney disease (pRIFLE), Acute Kidney Injury Network (AKIN) ve Neonatal Risk, Injury, Failure, Loss of kidney function and End-stage kidney disease (NRIFLE)? ın yenidoğanda ABH?yı saptamadaki etkinliklerini karşılaştırmaktı. Metod: Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 1 Ocak 2012- 1 Mart 2013 arasında yatırılarak izlenen tüm bebekler retrospektif olarak ABH açısından izlendi. Akut böbrek hasarı saptanan tüm hastalar AKIN, pRIFLE ve NRIFLE kriterlerine göre sınıflandırıldı. Hastaların idrar çıkış hızları (ml/kg/saat) olara kaydedildi. Sonuçlar: Çalışmaya alınan 815 hastanınortalama gebelik haftası 36 ± 3.3 hafta, doğum ağırlığı 2602.5 ± 833.2 gram idi. Seksen beş (% 10.4) hastada AKIN, 115 (% 14.1) hastada pRIFLE kriterlerine göre, 54 (% 6.6) hastada ise NRIFLE kriterine göre ABH geliştiği saptandı. AKIN kriterlerine göre ABH gelişmiş tüm hastalar, pRIFLE kriterlerine göre de ABH tanısı aldı. Ancak, AKIN sınıflamasına göre ABH tanısı almamış 30 hastaya pRIFLE sınıflamasına göre ABH tanısı konuldu. Mortaliteyi belirlemede AKIN, pRIFLE, AKIN ve önerilen idrar çıkışı, pRIFLE ve önerilen idrar çıkışı ve NRIFLE karşılaştırıldı. Yapılan ROC analizinde pRIFLE +önerilen idrar çıkışı ve pRIFLE? nin mortalite riskini belirlemede daha duyarlı olduğu gözlendi. Akut böbrek hasarı gelişen hastalar ile gelişmeyen hastalar karşılaştırıldıklarında; ABH gelişen vakalarda YYBÜ?de yatış süresinin daha uzun, mekanik ventilasyon gereksiniminin daha fazla ve mortalite oranının daha yüksek olduğu saptandı Sonuç olarak hem pRIFLE hem de AKIN kriterleri, yenidoğanlarda erken evrelerde ABH?lı hastaların saptanmasında faydalı olsa da, pRIFLE?ın yenidoğan hastalarda daha duyarlı olduğu görülmektedir. pRIFLE kriterine yeni önerilen NRIFLE? deki idrar çıkışı kriterinin eklenmesi ile pRIFLE? nin ABH olan yenidoğanlarda mortalite riskini daha iyi belirlediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: the purpose of this study was to evalute the prevalance of acute renal failure in neonatal intensive care unit section 2 and section 3; and to compare two different renal failure index; paediatric Risk, İnjury, Failure, Loss of Kidney Function and end stage kidney disease( pRlFLE), Acute Kidney lnjury Network( AKlN) and Neonatal Risk, Injury, Failure, Loss of kidney function and End-stage kidney disease (NRIFLE) to detect acute kidney failure. Method: a retrospective analysis of all patients who were admitted to our NlCU between January 1 2012- March 1 2013 , was performed. All patients with acute renal failure were classified according to AKlN, pRlFLE and NRIFLE criteria. The patients' urinary output was noted as ml/kg/hour. Results: 815 patients with a mean gestational age of 36+- 3,3 weeks and a mean birth weight of 2602,5+-833,2 grams were enrolled in this study. Acute renal failure was detected in 85 patients (10,4%) according to AKlN criteria, in 115 patients( 14,1%) according to pRlFLE criteria and in 54 patients( 6,6%) according to NRlFLE criteria. All patients who developed acute renal failure according to AKlN criteria, were also diagnosed as acute renal failure according to pRlFLE criteria. On the other hand, 30 patients who did not develop acute renal failure according to AKlN criteria, were diagnosed as acute renal failure according to pRlFLE criteria. ln our study, we compared AKlN, pRlFLE, AKlN+ suggested urinary output, pRlFLE+ suggested urinary output and NRlFLE , in order to detect the mortality. lt was detected that the mean length of stay at NlCU was longer, the need for mechanical ventilation and the mortality was higher among the patients with acute renal failure when compared to the patients who did not develop acute renal failure. Conclusion: ln conclusion; although both pRlFLE and AKlN criteria were useful in detecting acute renal failure in newborns at early stage, it is clear that pRlFLE is more sensitive with newborn patients. lt was concluded that pRlFLE detects the mortality risk in newborns with acute renal failure better, after newly suggested NRlFLE 's urinary output criteria was added.