Cerrahi hastaların postoperatif pulmoner komplikasyonlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative pulmonary complications in surgery patients
  1. Tez No: 351358
  2. Yazar: ESRA BÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM EYLEM AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: : Postoperatif pulmoner komplikasyonlar (PPK) önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Literatürde PPK görülme sıklığı ve risk faktörleri değişiklik göstermektedir. Çalışmamızda cerrahi uygulanan hastalarda postoperatif pulmoner komplikasyonların değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Haziran 2012- Haziran 2013 tarihleri arasında, Ufuk Üniversitesi Dr.Rıdvan Ege Hastanesi'nde Genel Cerrahi ve Ortopedi bölümleri tarafından opere edilen, toplam 600 yetişkin hastanın preoperatif, intraoperatif ve postoperatif verileri retrospektif olarak incelendi. Cerrahi sonrası pulmoner komplikasyonlar için risk faktörleri tanımlayıcı analiz ile elde edildi. BULGULAR: Postoperatif pulmoner komplikasyon prevelansı % 10.3 bulundu. En sık görülen PPK pnömoni (%6.3) idi. Sıklık sırasına göre pulmoner tromboemboli (% 2), plevral efüzyon (% 1), atelektazi (% 0.5) ve KOAH atak (% 0.5) izlenen diğer PPK'lardı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Postoperative pulmonary complications (PPCs) are the important cause of morbidity and mortality. In the literature, the prevalence of PPCs and risk factors are variable. The purpose of our study was to evaluate PPCs and associated risk factors in patients who have undergone surgical procedures. MATERIAL and METHODS: The study was carried out between the dates of 2012 June and 2013 June. The relevant preoperative, intraoperative and post-operative data of 600 adult patients undergoing surgery in the department of general surgery and orthopedics of Dr. Rıdvan Ege Hospital of Ufuk University in Ankara were investigated and retrospectively analyzed. The risk factors for pulmonary complications following surgery were obtained through descriptive analysis. RESULTS: Prevalance of PPC was found 10.3 %. Pneumonia was the most common PPC (6.3 %). The other PPCs were as follows: pulmonary thromboembolism (2%), pleural effusion (1%), atelectasis (0.5%) and exacerbation of COPD (0.5%).