KOAH akut alevlenme ile başvuran hastalarda serum rezistin düzeyleri ve havayolu obstrüksiyonu ile ilişkisi
Serum resistin levels in patients presenting with acute exacerbation of copd and its relationship with airway obstruction
  1. Tez No: 351379
  2. Yazar: FUNDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEYFİK TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), tam olarak geri dönüşümlü olmayan hava akımı kısıtlanması ile karakterizedir. Bu hava akımı kısıtlaması genellikle, akciğerlerin zararlı partikül veya gazlara anormal bir inflamatuar cevabı ile birliktedir ve sıklıkla ilerleyicidir. KOAH'lı hastaların yaklaşık olarak üçte birinde, bozulmuş gastrointestinal sistem fonksiyonu, besin alımı, besinlerin oksidasyonundaki yetersizlik ve hipermetabolik durum sonucu malnütrisyon gelişmekte ve bu durum hastalığın ileri evrelerinde daha da kötüleşebilmektedir Bu çalışmada KOAH akut alevlenme ile başvuran hastalarda plazma rezistin, leptin ve inflamatuar sitokin seviyelerini ölçerek havayolu obstrüksiyon derecesi ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır.Çalışmaya 35 KOAH akut ataktaki hasta ve 20 sağlıklı kontrol olgusu alındı. KOAH' lı hastalardan atağın 1. ve 15.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease is characterized by not fully reversible airflow limitation. This airflow limitation is usually associated with an abnormal inflammatory response of the lungs to harmful particles or gases and it is often progressive.At approximately one third of patients with COPD, as a result of impaired gastrointestinal function, lack of nutritional intake, lack of nutrient?s oxidation and the hypermetabolic state, malnutrition is developing and the situation may further worsen in advanced stages of the diseaseIn this study we aimed to investigate the relationship between plasma resistin, leptin, inflammatory cytokine levels and the degree of airway obstruction in patients presenting with acute exacerbation of COPD. 35 COPD patients with acute exacerbation and 20 healthy control subjects were enrolled to study.Venous blood samples were taken at 1. and 15. day of exacerbation from COPD patients, once from healthy control subjects.