Yüzeyel venöz yetmezlikte endovenöz lazer ve radyofrekans ablasyon tedavileri
Endovenous laser and radiofrequency ablation therapies in superficial venous insufficiency
  1. Tez No: 351403
  2. Yazar: ŞEREF ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yüzeyel venöz yetmezlik veriköz venlerle ilişkili yaygın bir sağlık problemidir. Klasik semptomların yanında cilt değişikliklerine, venöz ülserlere neden olmakta ve sağlıkla ilişkili hasta yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Son on yılda, endovenöz lazer ablasyon (EVLA) ve endovenöz radyofrekans ablasyon (EVRFA) gibi minimal invaziv tedavi yöntemleri morbiditeyi azaltmak ve etkinliği artırmak için klasik cerrahiye alternatif olarak geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı yüzeyel venöz yetmezlikte EVLA ve EVRFA tedavilerinin etkinliğini değerlendirmektir. Semptomatik primer venöz yetmezlikli 49 hastada 54 bacağa tedavi uygulandı. 32 büyük safen ven ve 5 küçük safen vene 980 nm diode lazer, 16 büyük safen ven ve 1 küçük safen vene bipolar Radyofrekansla İndüklenmiş Termal Terapi (RFİTT) uygulandı. İşlem sonrası tüm hastalar 1. hafta ve 1. ay klinik ve Dupleks Doppler US ile takip edildi. Venöz hastalık şiddetini tespit etmek ve takip etmek için Venöz Klinik Şiddet Skorlaması (VCSS) ve Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Komplikasyonlar ve oklüzyon oranları kaydedildi. Total oklüzyon oranları RFİTT uygulanan grupta %94,1, EVLA uygulanan grupta %100 olup iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Her iki grupta da cilt yanığı, derin ven trombozu gibi major komplikasyonlar izlenmedi. EVLA uygulanan grupta %70 oranında işlem sonrası ortalama 1 hafta devam eden ekimoz izlenmiş olup RFİTT uygulanan grupta izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Superficial venous insufficiency is a common problem associated with varicose veins. In addition to classical symptoms, it may result in skin changes, venous ulcers and has a great impact on patients' health-related quality of life. In the last decade, minimally invasive techniques such as endovenous laser ablation (EVLA) and radiofrequency ablation (EVRFA) have been developed as alternatives to surgery in an attempt to reduce morbidity and improve efficiency. The aim of this study is to evaluate the efficacy of EVLA and EVRFA therapies in superficial venous insufficiency. Fifty-four legs belonging to 49 patients with symptomatic primary venous insufficiency were treated. Thirty-two great saphenous veins and 5 small saphenous veins were treated with 980 nm diode laser, while 16 great saphenous veins and 1 small saphenous vein were treated with bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy (RFITT). All patients underwent postoperative duplex scanning within one week and one month after the procedure and followed clinically, to determine the severity of the venous disease. Venous Clinical Severity Score (VCSS) and Visual Analogue Scale (VAS) were administered before the procedures and repeated one month after the procedure. Complications and occlusion rates were recorded. Total occlusion rates in RFITT and EVLA groups were 94,1% and was 100%, respectively. There was no significant difference between groups (p=0,140). Major complications such as skin burns, deep venous thrombosis have not been detected for both groups. Ecchymoses were observed 70% in EVLA group with a duration average of one week and were not observed in RFITT group.