Pediyatrik graves hastalarında oftalmik muayene ve görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of ophthalmic examination and imaging findings in pediatric graves' disease patients
- Tez No: 833345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TİRYAKİ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Pediyatrik Graves hastalarını (GH) detaylı oftalmik muayene, ön ve arka segment görüntüleme yöntemleri ile değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif kesitsel çalışmada nadir görülen bir hastalık olan pediyatrik GH değerlendirildi. Göz kapağı ve kuru göz testleri dahil kapsamlı oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Speküler mikroskopi, biometri, korneal topografi görüntüleme ile kornea ve ön segment yapıları değerlendirildi. Optik koherens tomografi (OKT) ile maküler ve koroidal kalınlıklar, OKT anjiyografi (OKTA) ile maküler ve peripapiller mikrovasküler yapılar değerlendirildi. Hasta verileri yaş uyumlu sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldı ve ölçümler arasında korelasyon varlığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 30 pediyatrik GH'nın 60 gözü ile 30 sağlıklı kontrolün 60 gözü olmak üzere toplam 120 göz dahil edildi. Pediyatrik GH'nin %83.3'ü kadın, yaş ortalaması 14.7±2.3 yıl, 24 gözde (%40) kapak retraksiyonu mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate pediatric Graves patients (GP) with detailed ophthalmic examination and imaging methods of the anterior and posterior segments. Materials and Methods: In this prospective cross-sectional study, pediatric Graves disease, which is a rare condition, was evaluated. Comprehensive ophthalmic examinations, including eyelid and dry eye tests, were conducted. Specular microscopy, biometry, and corneal topography imaging were used to evaluate the cornea and anterior segment structures. Optical coherence tomography (OCT) was used to evaluate macular and choroidal thickness, and OCT angiography (OCTA) was used to assess macular and peripapillary microvascular structures. Patient data were compared with age-matched healthy controls, and the presence of correlations among measurements was assessed. Results: The study included a total of 120 eyes, with 60 eyes from 30 pediatric GH patients and 60 eyes from 30 healthy controls. 83.3% of pediatric GH patients were female, with an average age of 14.7±2.3 years, and eyelid retraction was present in 24 eyes (40%).