Para ve sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesi
Taxation of money and capital market instruments
- Tez No: 351488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine ilişkin olarak vergi sistemimizde önemli değişikliklere gidilmiş olup, 01.01.2006-01.01.2015 tarihleri arasında geçerli olmak üzere bankalar ve aracı kurumlara bu verginin toplanmasında birçok sorumluluk yükleyen yeni bir uygulamaya geçilmiştir.Kısaca geçici 67. madde olarak bilinen bu düzenleme; sermaye piyasasının gelişimine destek olunması, sermaye piyasasının globalleşen finans piyasalarıyla entegre edilmesinin sağlanması, özellikle bugüne kadar vergi kanunlarımızda tanımı bile yer almayan menkul kıymetler için özel bir vergileme sistemine geçilmesi ve tüm yatırımcıların Türkiye piyasasına olan güvenlerinin artırılması için gerekli önlemlerin alınması açısından son derece önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışma, en son yasal düzenlemeler ışığında para ve sermaye piyasası araçlarının vergilendirilmesi hakkındadır. Konunun dinamik durumu nedeniyle; yasal düzenlemeler olmakta ve zaman zaman yeni düzenlemeler yerini almaktadır.Tezde, para ve sermaye piyasası araçları kavramları detaylı bir şekilde incelenmiş, söz konusu finansal araçlardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine ilişkin olarak yürürlüğe giren geçici 67. madde ve ilgili tebliğ, sirküler ve Bakanlar Kurulu Kararlarına yer verilmiştir. Düzenlemenin yükümlüler açısından farklı vergi uygulamalarına konu olması nedeniyle, belirtilen bu araçlardan elde edilen tüm gelirler tam ve dar mükellef gerçek kişi ve kurumlar olmak üzere üç ayrı başlık altında ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Son olarak, geçici 67. madde düzenlemesinin uygulamasına yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Important amendments are put a law into force about the taxation of the gains derived from the alienation and the retention of the marketable securities and other capital market instruments that is derived from the private finance institutions. Therefore, the banks and brokers are responsible to collect suitable tax, effectiveness during the period between 01/01/2006-31/12/2015, regarding to the new tax system.The legislation made briefly as known with temporary Article 67, plays significant roles in, supporting the development of capital markets, integration of capital markets to global markets, especially passing to the special taxation for the marketable securities that the definiton of this concern has not taken place in our taxation law before, and taking precaution to rely on foreign investors on Turkish markets.This study is about the taxation of money and capital market instruments have prepared on the latest legislation. Due to the dynamic structure of the subject; time to time new improvements have been took into place and improvements in legal structure.In this thesis, the definitions about the money and capital market instruments has been examined in details. Temporary Article 67, related communiquee and the Decree of the Council of Ministers are covered. As it is subjected to different tax application relating to the tax payers, the income from mentioned tools are studied through three titles such as resident and non-resident taxpayer, and resident and nonresident corporations. Finally, application of Temporary Article 67 assessments were given in this study.