Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında politik risk ve Türk ilaç sektöründe politik riskin değerlendirilmesi
Political risk in foreign direct investments and evaluating political risk in Turkish pharmaceutical sector
  1. Tez No: 351570
  2. Yazar: PINAR TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Küreselleşmenin giderek artması ve çokuluslu işletmelerin dünya genelinde faaliyet göstermek istemeleri, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının da artmasına neden olmuştur. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, bu artışın farkında olmakla birlikte, yabancı yatırımcıları çekmek için uygun yasal düzenlemeleri yapmaktadırlar. Dolayısıyla, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekmek önemli bir öncelik haline gelmiştir.Türkiye ise, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekme konusunda istekli olmuş, çeşitli düzenlemeler yapmış ve bu konuda önemli adımlar atmıştır. Fakat yapılan çalışmalar sonucunda ülkeye çekilen doğrudan yabancı sermaye yatırımları istenilen düzeylerde olamamıştır.Çokuluslu işletmeler yatırım yapmayı düşündükleri ülkelerde çevresel faktörlerle etkileşim içerisine girmektedirler. Yani, çevresel faktörlerden hem kendileri etkilenmektedirler hem de kendileri çevresel faktörleri şekillendirmektedirler. Bu çevresel faktörlerden biri olan ?politik çevrede? ise politik riskle karşılaşabilme potansiyelleri bulunmaktadır. Bu çalışmanın konusu, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında politik riskin değerlendirilmesi ve ilaç sektöründe Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında politik riskin incelenmesidir.Politik risk, ana ülke, ev sahibi ülke veya uluslararası çevrelerin genel tutumlarından oluşabilmektedir. Bu çalışmada politik risk, hükümet kararları çerçevesinden değerlendirilmektedir.Bu çalışmada kullanılan yöntem, öncelikle doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının genel olarak incelenmesi ve politik risk ile ilgili literatür taramasının ardından, Türkiye'deki doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ele alınması olmuştur. Son olarak ise, Türk ilaç sektöründe politik risk, sektörel firmalar ve kurumların politik riski nasıl değerlendirdikleri nitel araştırma tekniklerinden derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu doğrultuda Türkiye, yabancı yatırım çekme konusunda potansiyel taşıyan bir ülke iken, hükümetin Türk ilaç sektörü bazında aldığı kararlar politik risk olarak değerlendirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Companies start to operate in different countries where local markets stay weak and globalization is ahead. Thus increased the importance of foreign direct investments (FDI). Besides, most of the developed and developing countries are aware of the importance of the FDI. So, they adjust themselves to legal regulations to attract more FDI to their countries. Therefore, attracting FDI has turned out to be an important issue both for developed and developing countries.Turkey has acted willingness, adjusted the legal regulations and improved crucial steps for attracting more FDI. Despite to these newly released regulations, Turkey has not been successful and failed to attract adequate FDI.Multinational companies (MNC) with their financial, technological, qualified labour and know-how advantages invest in developed and developing countries to enlarge their operations.MNCs are interacting with the environmental factors in which the countries they plan to make investments. In other words, they both effect and being effected with these environmental factors. One of the most important environmental factor is the ?political risk?. The main topic of this study is to investigate the FDI that invest in Turkey in terms of political risks within the pharmaceutical industry.Political risk, can mainly arise, due to the attitude of main country or multinational environments. Within this study, the political risk is evaluated within the framework of governmental decisions.The method used in this study is to analyze the FDI in general, and investment climate in terms of political risk in Turkey after a brief literature review about the political risk. Finally, the evaluation of the political risk in the Turkish pharmaceutical industry has been done by using one of the qualitative research methods called in-depth review technique. In this direction, although Turkey is a potential country for FDI, the government decisions taken on the basis of pharmaceutical industry can be utilized as creating political risks on this segment.