Eski Anadolu Türkçesiyle yazılmış miraçname (Metin-Gramer-Dizin)
Miracname written in old Anatolian Turkish (Text-Grammar-Index)
- Tez No: 351621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN TABAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Türkiye Türkçesinin kuruluşunun ve tarihî gelişiminin en önemli devresi Eski Anadolu Türkçesi dönemidir. Bu dönemde, genellikle dinî-ahlakî ve tasavvufî içerikli metinler yazılmıştır. Bu eserler arasında Hz. Muhammed'in çevresinde oluşturulmuş miracnamelerin yeri büyüktür. Çalışmamıza konu olan eser mensur olarak yazılmış miracname türünün örneğidir. Çalışmamızda eserin metni transkripsiyonlu bir şekilde Latin alfabesine aktarıldı. Metnin imlâ özellikleri üzerinde duruldu. Ses ve şekil bilgisi özelliklerinin ortaya koyulması amacıyla grameri hazırlandı. Sözlüklü dizin hazırlanarak metinde geçen kelimelerin anlamları, hangi dile ait oldukları, aldığı ekler tespit edildi. Özel adlar dizini hazırlandı. Tüm bu çalışmalar sonucunda bir yazma eser daha ilim dünyasına kazandırılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Old Anatolian Turkish period is the most significant period of the formation and establishment phase of the development of the Turkish language used byTurkey. In this period, mostly texts containing religious and moral messages were written. Among these texts, miracname has an important place as a genre constructed around Hz. Muhammed's environment. The work which is our subject matter is an example of a miracname written as a prose. It reflects the characteristic phonology and morphology of Old Anatolian Turkish. In our work, the text has been transmitted to Latin alphabet in a transcripted way. The features of spelling have been concerned. Its grammar has been prepared with he aim of indicating the text's phonology and morphology. By preparing an index with a dictionary, the meanings and the suffixes of the words and the languages to which these words belong have been detected. An index of proper names has been composed. As a result of all these studies, one more script has been tried to be integrated to literary world.