Konut alanlarının oluşumunda sosyo-ekonomik faktörlerin yerive önemi
The place and lmportance of the socio-economic factors ondetermining the housing estates
  1. Tez No: 513028
  2. Yazar: HATİCE KIRAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HADİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Konut alanlarının oluşumunda etkili olan faktörleri; fiziksel, sosyal ve ekonomik olmak üzere üç grupta incelemek mümkündür. Fiziksel faktörler, konut alanlarının biçimsel yönünü belirlerler. Sosyal ve ekonomik faktörler ise bu biçimsel oluşumda, kullanıcıların sosyo-ekonomik ve kültürel yapılannın etkilerini yansıtırlar. Sosyal ve ekonomik faktörler, konut alanlarında bütünlük olgusunun meydana gelmesini sağlar. Kullanıcıların eğilimleri, alışkanlıkları., gelirleri ve sosyal yaşantılarındaki farklılıklar onların, değişik konut ve konut alanlarında oturmaları.na neden olmaktadır.“Konut Alanlarının Oluşumunda Sosyo-Ekonomik Faktörlerin Yeri ve Önemi”başlığını taşıyan bu çalışma beş ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde􀀱 konut alanlan ve yapılan çalışma hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde􀀱 konut alanlarının oluşumu ve bu oluşumda etkili olan faktörler incelenmektedir. Üçüncü bölümde􀀷 sosyal ve ekonomik faktörlerin konut alanlarının oluşumunda nasıl etkili olduğu irdelenmektedir. Dördüncü bölümde; konut alanlarının oluşumunda sosyal ve ekonomik faktörlerin önemini belirtmek amacı ile, örnek bir konut alanında (Edirne-Binevler 1.kısım) anket çalışması yapılarak kullanıcılarının günümüzdeki durumu saptanmıştır. Bu örnek konut alanının seçilmesindeki neden ise; planlamasının, özellikle kullanıcılarının sosyo-ekonomik ve kültürel yönleri göz önünde bulundurularak yapılmasıdır. Beşinci bölüm; değerlendirme ve sonuç bölümüdür. Bu bölümde, örnek komıt alanında yapılan anket çalışmasının değerlendirilmesi ve yapılacak yeni konut alanlarında göz önünde bulundurulması gerekli hususlardan söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The factors which influence on housing estate can be searched in three ways as physical, social and economical. The formal side of housing estate is determined by phsical factors. The social and economical factors reflect the effects of the socio­economic and cultural characteristics of the inhabitauts. And occuring the fact of entirety are also provided by these two factors. Because of their inclinations, habits, income and differences of their social lives inhabitants live in different houses and housing estates. This study having the tide of“The place and importance of the socıo­economic factors on determining the housing estates”has got fi.ve chapters. The first chapter deals with the housing estate. The secont chapter contains the cretion of the housing estate. The thirt chapter haudles the effects of the social and economical factors over the housing estate. in the fourth chapter, the status of the inhabitans is determined by selecting a sample (Edime-Binevler, Part 1 ). This housing estate had been planned being appropriate to the socio- economic status of the inhabitauts and that is the reason of its selection. And the last chapter involues the evaluations and criteria of chosing the new housing estate.