Edirne yöresindeki ahırların çevre koşulları yönünden yeterliliklerinin araştırılması
- Tez No: 35179
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NEDİM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
VIII ÖZET Ahırlar, içinde barındırdığı hayvanları olumsuz çevre koşullarından korumak ve onlara iklim, yapı ve üretim koşullan yönünden rahat edebilecekleri bir ortam sağlamak amacıyla inşa edilen yapılardır. Bu nedenle, ahırların başarısı her şeyden önce proje kriterlerinin seçimindeki doğruluk derecesine bağlı olmaktadır. Ahırlarda, hayvan sağlığı, verimi ve yapısal özellikler yönünden projelemede göz önüne alınması gereken en önemli faktörler arasında barınak havasının sıcaklık ve bağıl nem değerleri sayılabilir. Projeleme sırasında bu değerlerin amaca göre en uygun şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü bu değerler sadece hayvan sağlığı ve verimi yönünden değil, yapı elemanlarının boyutlandırılması. uygun malzeme düzenlerinin seçimi ve havalandırma sistemlerinin planlanması gibi yapısal yönden de önemli olmaktadır. Bu çalışmada Edirne Yöresinde 44 tane ahır etüd edilmiş, etüd edilen işletmelerin durumu çeşitli ölçümler, anket, gözlem ve fotoğraflarla saptanmıştır. Mevcut ahırlarda bağlı-duraklı ahır sistemi kullanılmaktadır. Ahırların yapımında gerekli planlama ilkelerinin yeteri kadar gözönüne alınmadığı, ahırlar ile yardımcı tesislerin yerleşim ve planlanmasında gerekli ilkelere uyulmadığı görülmüştür. İncelenen ahırlarda sıcaklığın genelde 30 °C'un üzerinde ve oransal nemin de % 50'nin altında olduğu gözlenmiştir. Havalandırma ve aydınlatmaya gerekli önemin verilmediği görülmüştür. Ahırlarda genelde sıva ve badana yapılmamıştır. Ahır temizliğine gerekli özen gösterilmemiştir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY As the control of environmental conditions are not taken into account properly in the design of cattle barns, we face a lot of problems in existing ones in our country. For this reason, the project criteria must be determined suitably for our country in the design of cattle barn. These are the mast important factors, which are about the health of the animal, the productivity of the animal and also, the features of the structure to project the barns; the temperature of inside barn and relative humidity, According to aim, these factors should be properly considered. In the research, 44 barns were investigated in Edirne province. The conditions of the barns investigated have been shown by various measurements, inguiries, observations and photographs. All of the barns were tie-up cowsheds. It has been observed that the necessary planing principles weren't considered in the construction of the barns and the service buildings near them. Inside the investigated barns, the temperature was generally above 30 °C and the relative humidity was below %50. It was seen that the barns weren't properly ventilated and illuminated. In general, they weren't plastered and white-washed. And also, they weren't clean enough.