Atom-molekül reaksiyonlarında titreşim kuantum sayısının reaksiyon tesir kesiti ve reaksiyon hız sabitine olan etkisi
The effects of vibrational quantum numbers on cross sections and rate constants in atom-molecule reactions
- Tez No: 352528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, hidrojen atomu (H)ile titreşimsel olarak uyarılmış ND molekülü arasındaki reaksiyonlar araştırılmıştır. Bu kimyasal reaksiyonlar iki şekilde meydana gelir. Bunların birincisi H atomu ile ND molekülü arasındaki depletion reaksiyonu, ikincisi ise H atomu ile ND molekülü arasındaki değişim (exchange) reaksiyonudur. Bununla birlikte hem exchange reaksiyonu için hem de depletion reaksiyonu için zamana bağlı kuantum dalga paketi saçılma hesaplamalarını kullanarak reaksiyon ihtimaliyetleri, tesir kesitleri ve hız sabitleri hesaplanmıştır. Hesaplamalar Centrifugal sudden (CS) yaklaşımı kullanılarak NH2 potansiyel enerji yüzeyi üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reactions of vibrationally excited ND molecule with H atom have been investigated. These chemical reactions proceed via two pathways: a) Depletion of ND with H; b)Exchange of ND with H. So, we present the time-dependent wave packet quantum scattering calculations of initial-state-resolved reaction probabilities, integral cross sections, initial state selected reactions rate constants and thermal rate constant for excange and depletion channels of the title reaction. Calculations have been carried out on the modified NH2 potential energy surface (PES) for the excited state by using Centrifugal Sudden (CS) approximation