PLC kullanarak su alma vanası performans test laboratuarının tasarlanması
Designing hydrant performance testing laboratuary using PLC
- Tez No: 352591
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Programlanabilir mantıksal kontrol cihazları (PLC), endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemleri için geliştirilmiş özel amaçlı endüstriyel bilgisayarlardır. Geçmişte kontaktör, yardımcı röle, zaman rölesi ve sayıcılar gibi elemanlarla gerçekleştirilen endüstriyel otomasyon devreleri, günümüzde yerini PLC'li endüstriyel otomasyon devrelerine bırakmıştır. Bugünkü endüstriyel otomasyon devreleri mantık ve matematiksel fonksiyonlarla ifade edilebilen sistemlerden oluşmaktadır. Bu çalışmada; DSİ'de bulunan eski su alma vanası test laboratuvarı, otomasyon PLC tarafından kontrol edilen, daha hızlı ve güvenilir sonuçlar üreten bir sistemi kullanılarak TSE ( Türk Standartları Enstitüsü) standartlarına uygun olarak yenilenmiştir. Yeni su alma vanası test laboratuvarı 8 analog/8 sayısal giriş çıkışa sahip olan Delta PLC ile kontrol edilmiştir. Kontrol cihazları arasındaki haberleşmeler RS232 ve RS445 protokolleri ile sağlanmıştır. Sonuç olarak, su alma vanası test laboratuvarı basitleştirildi ve eskisinden daha hızlı hale getirildi. Ölçüm sırasında oluşan hatalar düşürüldü ve sonuçlar çok daha güvenilir hale getirildi.
Özet (Çeviri)
Programmable logic controller (PLC) devices are special industrial computers which are developed for industrial automation and control systems. In the past, most of the industrial automation systems consisted of contactors, auxiliary relays, time relays and counters. Nowadays, they left their place to PLC applied industrial automation systems. Recent industrial automation circuits consist of the systems which can be defined by logical and mathematical functions. In this study, the old hidrant testing laboratuary in DSİ has been renowed according to the TSE( Turkish Standards Institue) standards by the automation system. The new hidrant testing laboratuary has been controlled by the DELTA PLC system which having approximatery 8 analog/8 digital inputs/outputs. The communication between these control devices are provided by RS232 and RS445 protocols. Finaly, hydrant laboratuary testing is simplified and became much faster than the previous one. The failures occured during the measurement are decreased and the results became much more reliable.