Yeni nesil iyonik sıvıların sentezi, karakterizasyonu, çözücü ve reaktif özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of new generation ionic liquids and their use as solvent and reagent
  1. Tez No: 352594
  2. Yazar: MELEK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTİYE ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu çalışmada, aril-/alkil-3,5-dimetilpirazolyum metansülfonat [CH3SO3]-, tetrafloroborat [BF4]- ve heksaflorofosfat [PF6]- iyonik sıvıları sentezlendi ve yapıları aydınlatıldı. Bu iyonik sıvıların erime/camsı geçiş sıcaklıkları, termal kararlılıkları, elektrokimyasal pencere aralıkları, bilinen çözücülerdeki çözünürlükleri incelendi ve iletkenlikleri sıcaklığa bağlı olarak ölçüldü. Oda sıcaklığı iyonik sıvılarının viskozite, yoğunluk ve kırılma indisi değerleri sıcaklığa bağlı olarak ölçüldü. Fenil halkasındaki sübstitüent türünün, alkil zinciri uzunluğunun ve anyon türünün iyonik sıvıların özellikleri üzerine olan etkileri araştırıldı. 1-fenil-2-heksil-3,5-dimetilpirazolyum metansülfonat, 1-fenil-2-heksil-3,5-dimetilpirazolyum tetrafloroborat ve 1-fenil-2- heksil-3,5-dimetilpirazolyum heksaflorofosfat iyonik sıvıları benzil alkol'ün mikrodalga ışıma altında periyodik asit ile yükseltgenme tepkimelerinde çözücü olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, aryl-/alkyl-3,5-dimethylpyrazolium methanesulfonate [CH3SO3]-, tetrafluoroborate [BF4]- and hexafluorophosphate [PF6]- ionic liquids were synthesized and their structures were determined. Their melting/glass transition temperatures, thermal stabilities, electrochemical windows, and solubility properties in common solvents were determined. Their conductivities were measured as a function of temperature. Densities, viscosities and refractive indices were also measured as a function of temperature for the room temperature ionic liquids. The effects of the type of the substituent on the phenyl ring, alkyl chain length and the type of the anion on the properties of ionic liquids were investigated. 1-phenyl-3,5-dimethyl-2-hexylpyrazolium methanesulfonate, 1-phenyl-3,5-dimethyl-2-hexylpyrazolium tetrafluoroborate and 1-phenyl-3,5-dimethyl-2-hexylpyrazolium hexafluorophosphate ionic liquids were used as solvents for the oxidation reactions of benzyl alcohol with periodic acid under microwave irradiation