TS EN 287-1:2011 standardına göre teknoloji fakültelerinde çelik kaynakçı belgelendirmesi üzerine bir araştırma
A study on certification of steel welders in technology faculty according to TS EN 287-1:2011 standard
  1. Tez No: 352609
  2. Yazar: İSA PAKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURGUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında Teknoloji Fakültesi imkanlarından ve çalışanlarından faydalanarak TS EN ISO/IEC 17024 (Uygunluk Değerlendirme- Personel belgelendirmesi yapan kuruluşlar için genel şartlar) standardının gerekliliklerine göre TS EN 287-1:2011 standardına göre çelik kaynakçı belgelendirebilmek için taslak bir belgelendirme sistemi oluşturulmuştur. Bu sistemin temel elemanları olan doküman listesi, kalite el kitabı, kalıcı bağlantı personeli belgelendirme prosedürü, kalıcı bağlantı prosedürü ve personeli uygunluk değerlendirme talimatı, Teknoloji Fakültesine göre hazırlanmıştır. Bu sistemin işleyebilmesi için temel gereklilikler belirlenmiştir. Aynı zamanda kurulan bu taslak sistemin ulusal Akreditasyon Kuruluşu olan Türk Akreditasyon Kurumu TÜRKAK tarafından akredite edilebilmesi için gerekli hazırlıklar tanımlanmıştır. Bununla birlikte akreditasyon, metroloji ve belgelendirme konularında literatür ve bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bu tezde Teknoloji Fakültesi imkânlarını kullanarak böyle bir sistemin kurulmasının mümkün olduğu kanaati oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, using Technology Faculty facilities and personnel, draft certification system for certification of steel welder in accordance with TS EN 287-1:2011 was constructed convenient to TS EN ISO/IEC 17024 (Conformity Assessment –General requirements for bodies operating certification of persons) standard requirements. Essential component of this system which are document list, quality manual, welder personnel certification procedure, conformity of welding procedure and welder personnel evaluation instruction has been prepared for Technology Faculty. To start this system, major requirements have been identified. Furthermore, required preparations for accredidation of this system from National Accreditation Body which is Turkish Accreditation Agency TÜRKAK, has been identified. Scientific investigation has been done on acreditation, metrology and certification issues. In this study, it is seen that using Technology Faculty facilities and personnel constructing such certification system is possible.