Akciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda bode indeksinin postoperatif komplikasyonları belirlemedeki rolünün saptanması
The detection role of bode index on determination of postoperative complications of patients with lung resection
- Tez No: 352670
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Akciğer kanserli hastaların çoğunluğunda kronik obstruktif akciğer hastalığının eşlik ettiği kanıtlanmıştır. Ancak rezeksiyon öncesinde, bu duruma özgün olarak yapılan değerlendirmeler yetersizdir. Çalışmamız; akciğer rezeksiyonları üzerindeki en büyük risk faktörü olan kronik obstruktif akciğer hastalığında kabul edilmiş prognostik faktör olan BODE indeksinin; postoperatif komplikasyonları ve yatış süreciyle ilişkili parametreleri öngörebileceği düşünülerek planlandı. Çalışmaya; akciğer rezeksiyonu uygulanacak olan üçü kadın, 33 hasta dâhil edildi. Hastalara preoperatif olarak spirometre, merdiven çıkma testi yapıldı ve BODE indeksi hesaplandı. Merdiven çıkma testini standardize eden formülle, maksimal egzersiz eforuna bağlı olarak elde edilen en yüksek oksijen tüketimi hesaplandı. Hastalar, BODE indeksine göre; sıfır (Grup 0, n=9), bir (Grup 1, n=14), iki (Grup 2, n=6) ve üç veya dört (Grup 3, n=4) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, egzersiz kapasiteleri ve yapılan operasyonlar açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). BODE indeksinin, hastaların tüm spirometrik değerleriyle anlamlı ilişkisi bulundu (r=-0.36/-0.58, p0.05). Bu verilerin ışığında; hava yolu obstruksiyonu olan hastaların akciğer rezeksiyonu öncesi değerlendirmesinde, diğer parametreler gibi BODE indeksinin de incelenmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
It has been proven that chronic obstructive pulmonary disease accompanies lung cancer in most patients. However, distinctive assessments prior to resection in this situation are insufficient. Our study was designed by suggesting that the BODE index, which is an accepted prognostic factor for chronic obstructive pulmonary disease, the major risk factor of lung resections, can predict the parameters related to postoperative complications and duration of hospital stay. The study includes 33 lung resection patients (Three females). The patients underwent spirometer, the stair climbing test and BODE index was calculated. The maximal oxygen uptake, calculated by using the standardized formula for the stair climbing test. Patients were divided into four groups according to BODE index: zero (Group 0, n=9), one (Group 1, n=14), two (Group 2, n=6) and three or four (Group 3, n=4). There weren?t any significant differences between the groups according to demographics, clinical features, exercise capacity or performed operations (p>0.05). The BODE index was found to have a significant relationship with spirometer values (r=-0.36/-0.58, p0.05). We recommend that the BODE index should be evaluated as other parameters before lung resection in patients with airway obstruction.