Akciğer kanseri tipine göre 18F-FDG PET/BT ile tedavi yanıtının morfolojik ve metabolik karşılaştırılması
Morphological and metabolical comparison of treatment responsiveness with18F-FDG PET/BT according to lung cancer type
- Tez No: 352758
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ERSELCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akciğer kanserinde tanı ve tadavi etkinliğini değerlendirmede kullanılan yöntemlere PET/BT'nin de katılması ile SUVmaks ve total lezyon glikolizis (TLG) gibi bazı metabolik parametreler kullanım alanına girmiştir. Bu çalışmadaki amaç, 18F-FDG PET/BT ile takip edilen akciğer kanseri hastalarında histolojik hücre tipine göre tedavi yanıtını, morfolojik ve metabolik parametreleri dikkate alan RECİST ve EORTC kriterleri ışığında değerlendirmektir. Çalışmaya Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na Nisan 2012 - Temmuz 2013 tarihleri arasında PET/BT tetkiki için refere edilen akciğer kanserli 40 hasta dahil edildi (38'i erkek). Ortalama yaş 63.3±6.3 (46-73) idi. Histopatolojik tanılarına göre hastalardan 28'i skuamöz hücreli akciğer kanseri (SHAK) (%70), 7'si adeno kanser (%17.5), 4'ü küçük hücreli (%10) ve biri de pleomorfik hücreli akciğer kanseri idi (%2.5). Hastalarda ortama takip süresi 23.1±12.6 (10-67) hafta idi. Tedavi uygulamaları ise 2 hastada ayrı zamanlarda RT ve KT, 3 hastada kemoradyoterapi ve 35 hastada sadece KT şeklindeydi. Tedavi öncesi ve sonrası veriler değerlendirildiğinde SUVmaks'taki istatistiksel olarak anlamlı (p0.05).
Özet (Çeviri)
With the inclusion of PET / BT among the methods used to evaluate the effectiveness of diagnosis and treatment, some metabolic criteria such as SUVmax and total lesion glycolysis (TLG) have come into focus. The purpose of this study is to evaluate the respond of the lung cancer patients grouped according to histological cell type and monitored by 18F-FDG PET/BT to the treatment within RECITIT and EORTC criteria considering also metabolic and morphological parameters. To the study, 40 lung cancer patients have been included (38 male) who were referred to Cumhuriyet University Hospital, Department of Nuclear Medicine between April 2012 - July 2013 for PET/BT scan. The average age was 63.3±6.3 (46-73). According to histopathological diagnosis, there were 28 patients with squamous cell lung cancer (70%), 7 with adeno (17.5%), 4 with small-cell (10%), and 1 with pleomorphic cell lung cancer (2.5%). The average follow up on patients was 23.1±12.6 (10-67) weeks. Treatment applications were RT and KT at separate times for 2 patients; chemoradiotheraphy for 3 patients, and merely KT for 35 of them. On the evaluation of pre and post treatment data, the meaningful change in TLG, in the longest size and in the longest total size was not meaningful despite the statistically meaningful changes in SUVmax (p0.05). Additionaly, from the perspective of treatment responsiveness, no significant change of size in total dimension was found within the group of squamaous cell patients, whereas statistically significant changes were seen in terms of SUVmax . According to histological type, when we compared post treatment responses according to RECITIT 1.1 criteria with post treatment phase, while it has been observed that progression in 16 patients (%57), stability in 7 (%25), partial response in 5 (%18) in respect to RECİST 1.1 criteria with squamous cell lung cancer type(n=28), increase in phase in 12 patients (%43), decrease in phase in 4 (%14), stability in 12 (%43) have been also seen. While it has been observed according to RECITIT 1.1, progression in 4 (%57), stability in 2 (%29), partial response in 1(%14) with adeno cancer patients, progression in 1 (%14), stability in 4 (%57), partial response in 2 (%29) according to EORTC, increase in phase in 3 patients(%43), stability in phase in 4 patients have been also seen. No significant differences were observed in SUVmax between the histopathological type squamous cell cancer patients and adeno cancer patients regarding their primer tumor. As significant differences were seen in SUVmax between phase 1 and between 4 while comparing SUVmax data with phase groups, no correlation was found increase in SUVmax connected to increase in phases in all groups.