Titanyum alaşım yüzeyinin farklı kaplama teknikleri ile kaplanmasının titanyum-porselen bağlantısına etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of coating titanium alloy surface with different techniques on titanum-porcelain bondin
  1. Tez No: 352774
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, mikro ark oksidasyon ve hidroksiapatit kaplama tekniklerinin titanyum alaşım yüzeyi üzerinde meydana getirdikleri değişiklikleri değerlendirmek, titanyum-porselen bağlantı kuvveti üzerine olan etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: ISO 9693-1:2012 standardına uygun olarak Ti6Al4V alaşımından freze yöntemiyle 136 adet örnek hazırlandı. Örnekler rastgele iki gruba ayrıldı. Her gruba ait 11 adet örneğe kontrol grubu olarak sadece kumlama işlemi yapıldı. Diğer gruplara sırasıyla 5, 15, 30 dk süre ile MAO (Mikro Ark Oksidasyon), HA (Hidroksiapatit) kaplama ve son olarak 15 dk MAO ardından HA kaplama işlemi uygulandı. Yüzey işlemlerinden sonra her gruptan alınan 10? ar adet örneğin yüzey pürüzlülüğü profilometre cihazı kullanılarak ölçülürken, 1? er adet örneğin yüzey incelemesi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapıldı. ISO standardına uygun olarak belirtilen boyutlarda titanyum porselenleri (Noritake Tİ-22 ve Vita Titankeramik) titanyum alt yapı üzerine fırınlandı. Titanyum ile porselen arasındaki bağlantı dayanıklılığını ölçmek için 3-nokta eğme testi kullanıldı. Yüzey ve titanyum-porselen kesit değerlendirmeleri amacı ile çeşitli büyütmelerde SEM görüntüleri elde edildi. Bağlantı sonuçlarının değerlendirilmesinde iki yönlü varyans analizi, Ra sonuçlarının değerlendirilmesinde ise tek yönlü varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the effects of coating titanium alloy surface with micro-arc oxidation technique and hydroxyapatite on titanium-porcelain bonding and examine the changes induced on the surface of titanium. Material and Method: 136 Ti6Al4V alloy test sample was prepared by the milling technique, according to standard ISO 9693-1:2012. Test samples randomly divided into two groups. 11 samples from each group were selected for control, and these samples were only sandblasted in accordance with the manufacturer's instructions. 5, 15, 30 min for a period of MAO (Micro Arc Oxidation), HA (Hydroxyapatite) coating, and finally 15 min followed by MAO and HA coating process was performed for other test groups, respectively. After the surface treatment procedure, 10 samples from each group were selected for measuring the surface roughness with using a profilometer, and selected one sample for examining the surface properties by using a scanning electron microscope (SEM). Titanium porcelains (Noritake TI-22 and Vita Titankeramik) were baked on substructure according the standard of ISO. Three-point bending test was used to perform the strength of the bonding between titanium and porcelain. For evaluating the surface and the interface of titanium-porcelain SEM images were obtained from a variety of magnifications. Two-way ANOVA was used to compare of the bond strenghths and one-way ANOVA was used to compare the Ra values.