İzole anjioödemle başvuran çocuklarda etyoloji ve klinik seyrin değerlendirilmesi
Etiology and clinical course of angioedema without urticaria in children
  1. Tez No: 352799
  2. Yazar: HACER İLBİLGE ERTOY KARAGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU BAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İzole anjioödemle ilgili az sayıda erişkin çalışması vardır ancak şimdiye kadar izole anjioödemin sadece çocuk olgularda değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu çalışmayla çocuklarda izole anjioödem sıklığı, kliniği, etyolojisi, tedavi ve izleminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2011-Mayıs 2012 tarihleri arasında Çocuk Allerji Polikliniğine ürtikerin eşlik etmediği izole anjiooödem nedeniyle ard arda başvuran hastalar çalışmaya alınmıştır. Bu olgular en az bir yıl süreyle izlenmiştir. Bütün hastalara aynı tanı ve tedavi yaklaşımı uygulanmıştır. Çalışmamızda çocuklarda izole anjioödem sıklığı %1.6 olarak bulunmuştur. Olguların 45'inde etyolojik durum tespit edilmiştir (%49). Çocuklarda izole anjioödemin etyolojik dağılımı, enfeksiyonla ilişkili anjioödem (%21), allerjik anjioödem (14%), tiroid otoimmünitesi ile ilişkili anjioödem (8%), nonsteroid antiinflamatuar ilaç ilişkili anjioödem (6%) ve idiopatik anjioödem (%51) olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda herediter anjioödem Tip I ve tip II / kazanılmış anjioödem ve anjioödem etyolojisinde yer alan nadir sendromlar tespit edilmemiştir. Hastalar ortanca 16 ay (aralık: 12-30 ay) süreyle izlenmiştir. Sık tekrarlayan anjioödemi olan 20 hastaya antihistaminik profilaksisi başlanmıştır. Bu hastaların tamamında antihistaminik aldığı 3 aylık dönemde anjioödem gelişmemiştir. Ancak antihistaminik kesildikten sonra 4 hastada nüks yaşanmıştır. Bunlardan 3 hastanın tedavisi 6 aya, bir hastanın tedavisi 9 aya uzatılmıştır Sonuç olarak çocuklarda izole anjioödem nadir görülen bir durumdur ve yarısında etyoloji tespit edilemez. Herediter olmayan izole anjioödemde kısa dönemde prognoz iyidir ve tek başına antihistaminik tedavisi yeterli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
There has been no separate study investigating angioedema without urticaria exclusively in children so far. The purpose of this study was to investigate the frequency, clinical presentation, etiology, management and follow-up of angioedema without urticaria in children. This study which included all consecutive patients with a history of angioedema without urticaria referred to our clinic between January 2011 and May 2012. A standart diagnostic and therapeutic algorithm was applied to all patients. The frequency of angioedema without urticaria was found 1.6% during the study period. An etiological factor could be found in only 45 patients (49%). The causes of angioedema without urticaria were infection (21%), allergy (14%), thyroid autoimmunity related (8%) and nonsteroid anti-inflammatory drug hypersensitivity (6%), idiopathic (51%), respectively. There was no hereditary type I, II or acquired type of angioedema or rare syndromes associated with angioedema without urticaria . The median follow-up was 16 months (range: 12-30 months). Antihistamine prophylaxis was initiated at therapeutic doses in 20 patients with frequently recurrent angioedema. These patients responded to antihistamine prophylaxis for 3 months. Four patients relapsed after cessation of prophylaxis at the end of three months. Antihistamine prophylaxis was prolonged to 6 months in three patients and to 9 months in one patient. In conclusion, angioedema without urticaria in children is a rare condition and no etiology can be identified in half of them. Antihistamine treatment alone is sufficient and prognosis is good in recurrent non hereditary cases in the short term follow up period.