Semptomatik dermografizm ve kronik spontan ürtikerli hastalar arasındaki klinik ve laboratuvar farklılıkların karşılaştırılması
Comparison of clinical and laboratory differences between patients with symptomatic dermographism and chronic spontaneous urticaria
- Tez No: 957362
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DOĞAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kronik ürtiker (KÜ), altı haftadan uzun süren, ürtiker, anjioödem (AÖ) veya her ikisinin ortaya çıkmasıyla karakterize, yaşam kalitesini bozan heterojen bir hastalıktır. KÜ, kronik spontan ürtiker (KSÜ) ve kronik indüklenebilir ürtiker (KİÜ) olarak ikiye ayrılırken, KİÜ'nün en yaygın alt tipi semptomatik dermografizm (SD) olarak tanımlanır. Bu çalışmanın amacı, SD, SD+KSÜ ve izole KSÜ hastalarının demografik özellikleri, kötüleştirici faktörleri, komorbiditeleri, klinik ve laboratuvar bulgularını karşılaştırmaktır. Her üç grup için hazırlanan anket formları yüz yüze görüşmelerle doldurulmuştur ve klinik özellikler ve laboratuvar verileri değerlendirilmiştir. Toplam 138 hasta (SD:38, SD+KSÜ:46 ve KSÜ:54) çalışmaya dahil edildi. Tüm KÜ alt tiplerinde (%84,1) kadın cinsiyetinin baskın olduğu izlendi. SD grubu, KSÜ'ye göre daha genç yaşta (35 ± 12.50 vs 44.70 ± 12.91, p=0.002) ve hastalık başlangıç yaşı daha da düşüktü (29.37 ± 13.98 vs 38.09 ± 13.93, p=0.009). En sık AÖ SD+KSÜ grubunda görülürken (%78,3), SD hastalarının %18,4'ünde de AÖ mevcuttu ve bu hastaların çoğu (%60) tedavi almıyordu. En yüksek atopi oranı SD'de (%58) idi ve SD+KSÜ'de, KSÜ'ye göre daha yüksek bulundu. Alerjik rinit anlamlı olarak SD'de daha yüksek bulundu (p=0.042). Psikolojik stres, en sık kötüleştirici faktör olarak bildirildi ve en yüksek oran SD+KSÜ (%91,3) grubunda saptandı. İlaçların ürtikeri kötüleştirme oranı tüm gruplarda literatüre göre daha yüksek bulundu. SD+KSÜ grubunda CRP ile hastalık aktivitesi arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.037). Sonuç olarak, SD+KSÜ grubu, KSÜ'ye kıyasla daha yüksek AÖ, atopi oranı ve hastalık aktivitesi ile farklı bir kombine endotip profili gösterdi; ancak komorbidite ve lezyon süresi açısından anlamlı fark izlenmedi. SD grubunda AÖ'nün sorgulanmasının önemi ile birlikte, alevlenmelerde ilaç öyküsünün dikkatle değerlendirilmesi gerektiği bu çalışmada vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic urticaria (CU) is a heterogeneous condition lasting more than six weeks, characterized by urticaria, angioedema (AE), or both, and significantly impacting quality of life. CU includes chronic spontaneous urticaria (CSU) and chronic inducible urticaria (CIU), with symptomatic dermographism (SD) being the most common CIU subtype. This study aimed to compare the demographic, clinical, laboratory characteristics, exacerbating factors, and comorbidities of patients with SD, SD+CSU, and isolated CSU. A total of 138 patients (SD: 38, SD+CSU: 46, CSU: 54) were included in the study. Female gender was predominant in all CU subtypes (84.1%). The SD group was younger than the CSU group (35 ± 12.50 vs 44.70 ± 12.91, p=0.002), and the age at disease onset was lower in SD (29.37 ± 13.98 vs 38.09 ± 13.93, p=0.009). AE was most frequent in the SD+CSU group (78.3%, p < 0.001), while 18.4% of SD patients had AE, the majority of whom (60%) were untreated. Atopy was most common in the SD group (57.9%) and more frequent in SD+CSU than in CSU. Allergic rhinitis was significantly associated with SD (44.7%, p = 0.042). Psychological stress was the most common exacerbating factor, with the highest rate in the SD+CSU group (91.3%). The exacerbation rate due to medications was higher in all groups compared to existing literature. Omalizumab+AH treatment was common in the CSU group (63%), while untreated patients were more prevalent in the SD group (66%). A significant correlation between CRP and disease activity was observed in the SD+CSU group (p=0.037). In conclusion, the SD+CSU group showed a distinct combined endotype profile with higher rates of AE, atopy, and disease activity compared to the CSU group, though no significant differences were found in comorbidity or lesion duration. This study underscores the importance of investigating AE history in SD patients and carefully assessing medication use during urticaria flare-ups.