Ultrasonik alıcı ve verici sistem tasarımı
  1. Tez No: 35282
  2. Yazar: MUTLU ÖZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. ERTUNÇ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan proje çalışmasının amacı elimizde bulunan piezoelektrik kristalleri kullanarak ultrases üretmek ve değişik ortamlarda yaymak, yayılan ultrases sinyallerini algılayıp incelemektir. Yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda bir ultrasonik verici ve alıcı sistemi tasarlanmış bu iki sistem ayrı bir elektronik kısım ile bir leş t irilerek,ultrases palslarının malzeme İçerisindeki yayıl un süresini ölçen bir ci - haz yapımı gerçekleştirilmiştir. 1.,2.,3., bölümlerde ultrasesin tarihçesi, tabiatı ve oluşumu hakkında kısa açıklamalarda bulunulmuş 4. bölümde ise ultrasesde kullanılan sistemler izah edilmiştir. 5 ve 6. bölümler pratik uygulamalara ilişkin konuları içermekte olup sistem tasarımı 7. bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of project which 1ms been done is producing ultrasound using piezoelectric crystals, spread ing them in different environments and getting and examin ing the ultrasound signals sprcadod. In accordance with the purpose explained above, an ultrasonic transmitter and reci ver system was designed and connecting these two systems with a seperate electronical part, an apparatus measuring the spreading period of ultra sound pulses in the material was made. In the first, second and third sect ions, short expla nations were made about the shorl h i s t ory, na ture and form ation of ultrasound and in the fourth section the systems used at ultrasound were explained. The sections five and six include the subjects relating to practical exercises and the design of system was given in section seven.