Yeni bir kök kanal enstrümantasyon sistemi ve farklı kök kanal enstrümantasyon tekniklerinin tekrarlayan tedavi etkinliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
A comperative evaluation of retreatment efficiency of a new root canal instrumentation system and different root canal instrumentation techniques
- Tez No: 352987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SAĞSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, tekrarlayan tedavilerde H-tipi el eğesinin, ProFile, Mtwo, K3, Revo-S ve SAF enstrümanlarının etkinliklerinin ve çalışma sürelerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda 90 adet çekilmiş insan maksiler santral kesici dişi kullanıldı. Dişler, apikal çapları 35 numara olacak şekilde step-back tekniği kullanılarak prepare edildi. Son irrigasyon için 5 ml %17'lik EDTA, 5 ml %1'lik NaOCl ve 10 ml serum fizyolojik kullanıldı. Kök kanalları paper-pointler ile kurulandı, güta-perka ve AH Plus kanal patı kullanılarak soğuk lateral kondensasyon tekniği ile dolduruldu. Ardından, tüm dişler etüvde %100 nemli ortamda ve 37 ºC'de 1 ay bekletildi. Kök kanal dolgusu sökümleri toplamda 0.5 ml solvent ve .02/35 H-tipi eğe kullanılarak gerçekleştirildi. Tüm örnekler rastgele 6 gruba dağıtıldı (n=15): Grup 1 - Final enstrümantasyonu çevresel eğeleme yardımıyla .02/40 numara H-tipi eğe ile; Grup 2 - Final enstrümantasyonu .06/40 ProFile enstrümanı ile; Grup 3 - Final enstrümantasyonu .06/40 Mtwo enstrümanı ile; Grup 4 - Final enstrümantasyonu .06/40 K3 enstrümanı ile; Grup 5 - Final enstrümantasyonu .06/40 Revo-S enstrümanı ile; Grup 6 - Final enstrümantasyonu 2.0 mm SAF enstrümanı ile gerçekleştirildi. İkinci aşama tekrarlayan tedavinin süreleri kaydedildi. Son irrigasyon için 5 ml %17'lik EDTA, 5 ml %1'lik NaOCl ve 10 ml serum fizyolojik kullanıldı ve kanallar paper-pointlerle kurutuldu. Daha sonra, dişler uzunlamasına ikiye ayrıldı ve örnekler stereomikroskop altında 6X büyütmede incelendi. İstatistiksel analizler, SPSS 18.0 istatistik yazılımı kullanılarak %95 güvenilirlik seviyesinde gerçekleştirildi (α=0.05). Kök kanalı üçlülerinde ve tüm kök kanalı yüzeylerindeki karşılaştırmalar gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the retreatment efficiencies and durations of H-file, ProFile, Mtwo, K3, Revo-S and SAF instruments. In this study, 90 extracted human maxillary central incisor teeth were used. The specimens were prepared by step-back technique and the MAF was #35. Five ml of 17% EDTA, 5 ml of 1% NaOCl and 10 ml saline solution were used as final rinse. Root canals were dried with paper-points and filled with gutta-percha and AH Plus sealer using a cold lateral condensation technique. Then, specimens were stored in 100% humidity and 37°C for a month. Root canal filling removals were performed with 0.5 ml of solvent and .02/35 H file. All specimens were randomly divided into 6 groups (n=15). In the final instrumentation: Group 1 – .02/40 H file with filing motion; Group 2 - .06/40 ProFile instrument; Group 3 - .06/40 Mtwo instrument; Group 4 - .06/40 K3 instrument; Group 5 – .06/40 Revo-S instrument; Group 6 - 2.0 mm SAF instrument were used. Time required for second stage retreatment procedures were recorded. Five ml of 17% EDTA, 5 ml of 1% NaOCl and 10 ml saline solution were used as final rinse and root canals were dried with paper-points. Then, the roots were split longitudinally and assessed by stereomicroscope at 6X magnification. Statistical analysis were done with SPSS 18.0 software at 95% confidance level (α=0.05). There were no statistically significant difference among root canal thirds and entire root canal surfaces of the groups (p>0.05).