Yeni bir kök kanal patı neomta plus'ın dentin tübül penetrasyonunun değerlendirilmesi: CLSM çalışma
Evaluation of neomta plus root canal sealer to dentine tubule penetration: A CLSM study
  1. Tez No: 647491
  2. Yazar: ARZU KAYA MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİS YAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı EDTA ve etidronik asit solüsyonları uygulanan kök kanallarında NeoMTA Plus® ve AH Plus® kök kanal patlarının dentin tübül penetrasyonunu konfokal lazer taramalı mikroskop ile incelenmesidir. Metod: Çalışmada 102 adet tek köklü, kök gelişimini tamamlamış, insan alt çene premolar dişleri kullanıldı. Kemomekanik preparasyon, 10 ml %2 NaOCl irrigasyonu kullanılarak Ni-Ti döner eğe sistemleri ile yapıldı. Dişler kullanılacak şelasyon ajanları ve kök kanal patlarına göre, her biri 17 örnekten oluşan altı deney grubuna ayrıldı: Grup 1: HEBP-AH Plus®, Grup 2: HEBP-NeoMTA Plus®, Grup 3: EDTA-AH Plus®, Grup 4: EDTA-NeoMTA Plus®, Grup 5: Salin-AH Plus®, Grup 6: Salin-NeoMTA Plus®. Final irrigasyonunun ardından kök kanalları Rhodamin B ile muamele edilmiş NeoMTA Plus® ve AH Plus® kök kanal patları ile tek kon tekniği kullanılarak dolduruldu. Obturasyon işlemlerinden sonra apeksten 1 ve 5 mm mesafeden horizontal yönde kesitler alınıp konfokal lazer taramalı mikroskop ile incelendi. Maksimum tübül penetrasyonu ve penetrasyon yüzdesi değerleri Konfokal lazer mikroskopi (CLSM) görüntülerinden elde edildi. İkili karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi ile iki yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi(p< 0.05).Bulgular: 1mm'deki penetrasyon derinliği analizinde Grup 1 ve Grup 5 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır(p=0.017). 5 mm'de Grup 5, Grup1 ve Grup 3'e göre daha düşük penetrasyon derinliği göstermiştir(p=0.005). 1 mm'de Grup5, Grup 6 ve Grup 3'ten daha düşük penetrasyon yüzdesi göstermiştir(p=0.030). Sonuç: Smear tabakasının kaldırılması kök kanal patlarının dentin tübül penetrasyonunu artırmıştır. NeoMTA Plus® kök kanal patı AH Plus®'tan daha yüksek tübül penetrasyon değerleri ve yüzdesi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study investigate the dentin tubule penetration of NeoMTA Plus® and AH Plus® root canal sealers in root canals applied with Etidronic acid and EDTA by using Confocal Laser Scanning Microscopy. Materials and Method: 102 extracted human mandibular premolar teeth with single canals were used. Chemomechanic preparation was done using Ni-Ti rotary files with 2% sodium hypochlorite (NaOCl) irrigation. The teeth were divided into six experimental groups with 17 samples in each, according to the chelation agents and root canal sealers: Group1: HEBP-AH Plus®, Group2: HEBP-NeoMTA Plus®, Group3: EDTA-AH Plus®, Group4: EDTA-NeoMTA Plus®, Group5: Saline-AH Plus®, Group6: Saline-NeoMTA Plus®. After the final irrigation, the root canals were filled with NeoMTA Plus® and AH Plus® which were mixed with 0.1% Rhodamin B dye. Teeth were sectioned at 1 mm and 5 mm from the apex. The maximum tubule penetration and percentage of penetration values were obtained from the Confocal laser microscopy (CLSM) images and were statistically analyzed using two-way analysis of variance (ANOVA) with Bonferroni correction in pairwise comparisons (p< 0.05). Results: In the penetration depth analysis at 1mm, there is a statistically significant difference between Group1 and Group5(p = 0.017). In 5 mm, Group5 showed a lower penetration depth than Group1 and Group3(p = 0.005). In 1 mm, Group5 showed lower penetration percentage than Group6 and Group3(p = 0.030). Conclusion: Removal of smear layer increased dentin tubule penetration of root canal sealers. NeoMTA Plus® showed higher tubule penetration values and percentage than AH Plus®.