Ameliyat sonrası yoğun bakıma alınan hastalarda ağrı yönetimiyle anksiyete düzeyi arasındaki ilişki
Postoperative pain management in intensive care patients received relationship between the anxiety levels
  1. Tez No: 353022
  2. Yazar: DUYGU GÜNDÖNDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma; bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesine ameliyat sonrası alınan hastalarda ağrı yönetimiyle anksiyete düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Mart 2012 – Şubat 2013 tarihleri arasında tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak yapıldı. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip, evren içinden araştırmaya katılmayı kabul eden; örneklem kriterlerine uyan yoğun bakım hastalarıyla çalışıldı. Veriler, ilgili literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan; hastaların tanıtıcı özellikleri, şu an oldukları ameliyat, ağrı deneyimleri ve buna bağlı kaygılarını içeren 19 soruluk anket formu, yetişkinler için sözel olmayan ağrı ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Durumluluk Kaygı Ölçeği ile toplandı. Araştırmaya katılan hastaların; %42,2' sinin 50 yaş ve üzerinde, %51,9' unun kadın, %71,8' inin evli, %53,1' inin orta öğretim mezunu, %41,9' unun özel sektörde çalıştığı, %65,2' sinin daha önce ameliyat deneyimi olmadığı, %70' inin ameliyat sonrası beklenenden şiddetli ağrı yaşadıkları, % 50,6' sının ameliyat bölgesi ve dren etrafında ağrı hissettikleri, %81' inin en çok öksürürken ağrı yaşadıkları, %93,2' sinin ağrı yönetimi hakkında bilgisinin olmadığı ve %71,4' ünün bu nedenle kaygı duyduğu belirlendi. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; hastaların, özellikle ameliyat deneyimi olmayan grubun; ağrı yönetimi konusunda eğitilmesi ve ağrı yaşadıkları dönemde, nasıl öksürüleceği konusunda bilgilendirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This research in the intensive care unit of a university hospital received postoperative pain management in patients with anxiety in order to determine the relationship between March 2012 - February 2013 between a descriptive research was carried out. In the study sample selection gidilmeyip, who agreed to participate in the study through the universe; samples were studied by ICU patients meet the criteria. Data related literature in line prepared by the researcher, patient characteristics, present their surgery, the experience of pain and associated anxiety containing 19 item questionnaire for adults, non-verbal pain scale, Beck Anxiety Inventory, Trait Anxiety Inventory was collected by. Participating in the study patients, %42,2 accounted 50 years and over, %51,9 are women, %71,8 were married, %53,1 secondary school graduates, %41,9 in the private sector works, %65,2 of the experience was not previously operated, %70 lived in severe pain after surgery than expected, %50,6 of the surgical site and drains around the pain they feel, and %81 in the most coughing and pain they live, % 93,2 of the pain management have no information about where and %71,4 therefore concern was determined. In accordance with the results obtained from the study of the patients, especially the non-surgery group experience; trained in pain management and pain in their lifetime, it is recommended to stay informed about how to be coughed.