Travmatik el yaralanması sonrası uygulanan rehabilitasyon programının etkinliği
Effi̇ci̇ency of the rehabi̇li̇tati̇on program i̇mplemented after traumati̇c hand i̇njury
- Tez No: 353023
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı; travmatik el yaralanması nedeniyle rehabilitasyon programına alınan bireylerin, yaralanmadan sonraki bir yıl içinde vücut yapı/işlevleri, aktivite ve katılım düzeyini değerlendirmektir. Özel Tem Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesinde Şubat 2012-Kasım 2013 yılları arasında yürütülen çalışmaya yaşları 18-65 yıl arasında değişen, 50 birey alındı. Elin ağrı şiddeti“Görsel Analog Skala”(GAS), el becerisi“Jebsen El Fonksiyon Testi”(JEFT), aktivite ve katılım“Duruöz El İndeksi”(DEİ) ve“Kol, Omuz ve El Yaralanması Anketi”(DASH) ile değerlendirildi. Dominant el yaralanmalarında JEFT ve DEİ skorlarının dominant olmayan el yaralanmalarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate body structure/function, activity and participation levels of individuals during the first year of their rehabilitation program after traumatic hand injury. 50 participants with ages 18-65 years were enrolled into the study which was performed at Physical Treatment and Rehabilitation Unit of Private Tem Hospital from January 2013 to November 2013. Pain severity level of the hand was evaluated by ''Visuel Analogue Scale'' (VAS), hand dexterity by ''Jebsen Hand Function Test'' (JHFT), activity and participation by ''Duruöz Hand Index'' (DHI) and ''Disabilities of the Arm, Shoulder, Hand'' (DASH). JHFT and DHI scores of dominant hand injuries found significantly lower than the one non-dominant hand injuries (p0,05).