Iğdır ilinde iç göç ve gecekondulaşmanın dindarlık ve dini hayata tesiri
The effect of internal migration and squatting to religion and religious life in Igdır province
  1. Tez No: 353116
  2. Yazar: HASAN KOCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Sanayileşmeyle birlikte kentler cazip merkezlere dönüşmekte ve göçler bu merkezleri besleyerek da da büyütmektedir. Göçler zamanla kentlerin etraflarında gecekondu tarzı yapıları doğurmaktadır ve bu yapılar kentin bir gerçeğine döner. Iğdır ilinde de bu göçler ile oluşmuş olan mahalleler mevcuttur. Araştırmamız teroik olarak kavramların incelenmesi ve tarihi gelişimlerinin seyirlerinin takip edilmesi, uygulamalı verilerin tablolar haline getirilmesi ve ardından bu verilerin yorumlanması en son elde edilen bulguların değerlendirilerek hipotezlerle uyumlu olup olmadıklarının kontrolü şeklinde üç kısma ayrılmıştır. Bireyler gittikleri her yere kendi dini inançlarını ve geleneklerini taşımaktadırlar. Kentleşen bireyler değişmekte ve değişimden din de nasibi almaktadır.
Özet (Çeviri)
The cities turn into attractive centers together with industrialization and migrations support and enlarge these centers. Migrations cause the structures like squatter?s houses around the cities in time and these structures turn into a reality of the city. There are neighborhoods in Igdir province organized with these migrations. Our research has been controlledly divided into three parts by evaluating the findings and whether they are compatible with the hypothesis and by interpreting these data, practically bringing these data into tables and following historical developments, and theorically examining the concepts.