Eğitimde yerel yönetimlerin yeri ve katkısı
The role and contribution of local government in education
  1. Tez No: 353345
  2. Yazar: İBRAHİM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. .ALİ İHSAN ÖZEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türk eğitim sistemi merkez örgütü olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetimi altındadır. Merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatları kanunla Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır.Yerelleşme eğilimi, yetki genişliği ile merkezi yönetimin belli kararları alt düzeydeki yerinden yönetim kuruluşlarına aktarması şeklinde gerçekleşmektedir. Yerel yönetimler, karar verme sürecinin hızlanması, hizmette verimlilik ve demokrasi kültürünün yaygınlaşmasında önemli yönetim kurumlarıdır. Küresel düzeydeki gelişmeler ve yönetişim anlayışındaki değişimler, yerel yönetimlerin merkezi otoriteye karşı daha özerk olmasını sağlamıştır. Yapılan idari reformlarla, yerel yönetimlerin yetki genişliği artırılmış ve Türk eğitim sistemindeki katkıları derinleşmiştir.Dünyadaki eğitim sistemleri ile karşılaştırmalı olarak yerel yönetimlerin eğitimdeki yerinin incelendiği bu tez çalışmasında, eğitimde yerelleşme eğilimleri ile oluşan idari düzenlemelerin ve yerel yönetimlerin eğitim sistemine katkısını araştırmaktadır. Anahtar Sözcükler 1.Yerel Yönetimler 2.Türk Eğitim Sistemi 3.Eğitimde Yerelleşme 4.Belediyelerin Eğitime Katkısı 5.Eğitimde Dönüşüm
Özet (Çeviri)
The Turkish Ministry of National Education under the direction of the central organization of the education system. Central organization, local and foreign agencies affiliated to the Ministry of National Education. Decentralization trend, with the width of the central government authority over certain decisions of the lower-level government organizations to transfer requested. Local governments accelerate the decision-making process, service efficiency and governance institutions for the dissemination of the culture of democracy. Developments and changes in the understanding of governance at the global level, against the central authority of local governments has to be more autonomous. The administrative reforms, the width of the authority of local governments increased and deepened the contributions of the Turkish education system.Educational systems in the world in comparison with the location of local governments in Turkey analyzed in education system in this thesis, the decentralization trends and administrative regulations of the local governments researching the contribution of the education system. Key Words 1.Local Goverment 2.Turkish Education System 3.Decentralisation of education 4.Municipal Contribution to Education 5.Transformation in Education