Böbrek iğne biyopsilerinde renal amiloidoz tanısı alan hastaların sınıflandırılması, derecelendirilmesi ve tiplendirilmesi
Renal amyloidosis typing, grading and scoring in kidney needle biopsys
- Tez No: 353956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Amiloidoz, amiloid fibrillerinin birikimi olan bir grup hastalığı göstermektedir. Böbrek amiloidozu kronik böbrek yetmezliği nedenleri arasında yer almaktadır.Amiloid birikiminin klinik ve histopatolojik özellikleri, öncü proteinin tipine göre değişmektedir. Amiloidozun histopatolojik tanısı rutin kongo kırmızısı (KK) histokimya inceleme yöntemine dayanır. Biz bu çalışmada renal amiloidozun tiplendirilmesi, skorlanması ve derecelendirilmesi, klinik prognozun değerlendirilmesi ve renal amiloidoz raporlarının standart hale getirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 1998-2012 yılları arasında renal amiloidoz tanısı alan 160 olgu incelemeye alındı. hematoksilen-eozin ile boyalı kesitlerde hücre dışında biriken eozinofilik amorf amiloid madde birikimi görüldü. Amiloid birikimleri KK ile boyandı. Polarize ışık altında yeşil refle vermesi pozitif kabul edildi. Olgulardaki amiloid birikim yerleri ve dağılımı skorlandı, tiplendirilmesi için immunohistokimyasal belirteçlerden AA amiloid, CD95, Ig kappa, Ig lambda, ß2 mikroglobulin uygulandı. Sonuçlar ki-kare, multivariyete analiz testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Amyloidosis, a group of diseases which shows the accumulation of amyloid fibrils. Renal amyloidosis, is a cause of the chronic kidney failure. Renal amyloidosis, clinical and histopathological features of the precursor protein varies according to the type, histopathologic diagnosis of amyloidosis, Congo red (CR) based on histochemical method of examination. In this study we aimed to renal amyloidosis typing, scoring and grading, clinical reports on the assessment of prognosis and become the standard. Materials and Methods: In this study who were diagnosed between 1998-2012, one hundered sixty renal amyloidosis cases analyzed. Sections stained with hematoxylin and eosin accumulated, amorphous eosinophilic extracelluler amyloid observed. Amyloid deposits stained with Congo red, under polarized light to give the green birefringence was considered positive. We scored the places of amyloid and percentage, and immunohistochemical markers for typing of AA amyloid, CD95, Ig kappa, Ig lambda, ß2-microglobulin was performed.