3,5-diaril/hetaril-2,6-disiyanoanilinlerin sentez metodlarının geliştirilmesi
The development of synthesis method for 3,5-diaryl/hetaryl-2,6-dicyanoanilines'
  1. Tez No: 354214
  2. Yazar: YASEMİN CEMİLE KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada bir seri yeni floresans simetrik ve asimetrik 3,5-diaril/hetaril-2,6-disiyanoanilin türevleri sentezlendi ve uygun reaksiyon koşulları belirlendi. 3,5-diaril/hetaril-2,6-disiyanoanilinlerin sentezi çözücü olarak asetonitril, organokatalizatör olarak ise piperidin kullanılarak reaksiyonlar oda sıcaklığı/80 oC'da tek basamakta gerçekleştirildi. Bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C NMR, kütle ve X-ışını spektrometresi ile aydınlatıldı. Elde edilen 3,5-disübstitüe-2,6-disiyanoanilin bileşiklerinin UV-görünür bölge absorpsiyon ve emisyon spektrumları dimetil sülfoksit içinde oda koşullarında incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, new series of fluorescence symmetric and asymmetric 3,5-diaryl/dihetaryl-2,6-dicyanoanilines were synthesized and their optimum reaction conditions were determined. The synthesis of 3,5-diaryl/dihetaryl-2,6-dicyanoanilines were achived with one-pot reaction procedure by using acetonitrile as solvent and piperidine as a catalyst at room temparute/80 oC. The structure of the compounds were determineted by using FT-IR, 1H-NMR, 13C NMR, mass and x-ray spectroscopic techniques. The absorption and emission spectra of these compounds in dimethyl sulfoxide were investigated in room temperature.