Hermitik ve hermitik olmayan işlemciler
Hermitik ve hermitik olmayan işlemciler
- Tez No: 354246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde kuantum mekaniğinde son zamanlarda oldukça fazla ilgi çeken kesikli simetriler, PT simetri ve sözde-Hermitik Hamiltoniyenler incelenmiştir. Literatürde Swanson Hamiltoniyeni olarak bilinen Hermitik olmayan PT simetrik Hamiltoniyen modeli incelenerek, Hermitik eş Hamiltoniyenin elde edilmesini sağlayan metrik işlemci elde edilmiştir. Swanson Hamiltoniyenin özel bir hali olan bir başka PT simetrik Hermitik Hamiltoniyen sistemi incelenerek, metrik işlemciye ulaşılmıştır. Bu türden genel kuantum sistemler ile ilgili en genel Hamiltoniyen diferansiyel işlemciler ile de verilmiş, bir Sturm-Liouville işlemcisine dönüşümü irdelenmiştir. Ayrıca bu tezde kuantum Brachistochrone probleminin kompleks kuantum mekaniği çerçevesinde incelenmesine de yer verilmiş olup, PT simetrik matris Hamiltoniyen için spektrum elde edilmiştir. Öte yandan C işlemcisi gerekli bir cebir kullanılarak elde edilmiştir. Brachistochrone problemi için en kısa evrim zamanı olan hesaplanmıştır. Bilim Kodu : 202.1.149 Anahtar Kelimeler : PT simetri, hermitik olmayan işlemciler Sayfa Adedi : 47 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Özlem YEŞİLTAŞ
Özet (Çeviri)
In this thesis discrete symmetries in quantum mechanics, PT symmetry and non Pseudo-Hermitian Hamiltonians, which have recently attracted a lot of interest are examined. By evaluating PT symmetric non Hermitian Hamiltonian model which is known as a Hamiltonian Swanson model in the literature, metric operator which provides to obtain Hermitian equivalent Hamiltonian is obtained. As an example of these general quantum systems, the most general Hamiltonian was also given by differential operators, a transformation of a Sturm-Liouville processor was evaluated. In addition, in this thesis, quantum Brachistochrone problem was evaluated in the frame of complex quantum mechanics and the spectrum is obtained for PT symmetric matrix Hamiltonian. On the other hand, C operators is obtained using a necessary algebra. For the Brachistochrone problem, the shortest evolutione time is calculated. Science Code : 202.1.149 Key Words : PT symmetry, non-hermitic operators Page Number : 47 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Özlem YEŞİLTAŞ