Küresel yüzeye uyumlu yama antenin huzme genişliği
The beamwidth of patch antenna compatible with the spherical surface
- Tez No: 354588
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARİF ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Uzay araçları, uçaklar, radarlar, uydu haberleşmesi, füze gibi birçok askeri alanda kullanılan mikroşerit antenler, hafifliği, uygulandığı yüzeye kolay uyum sağlamaları, üretim kolaylığı, maliyetinin düşük olması gibi özellikleri sayesinde son yıllarda daha da popüler hale gelmiş ve daha çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Dar bant genişliği ve düşük kazanç, anten performansını kötü etkilemekte ve kullanım alanını daraltmaktadır. Bu amaçla mikroşerit antenler üzerine yapılan çalışmaların çoğu bant genişliği ve kazancı artırmaya yöneliktir. Mikroşerit antenlerde ışıma, yamanın kenarları ile toprak düzlemi arasında olur. Tasarımlarda kullanılan dielektrik taban malzemesi ışıma şekli üzerinde önemli etkiye sahiptir. Huzme antenin görüş açısı olup, antenin kaç derecelik alana ışıma yaptığını gösterir. Bu tezde düzlemsel mikroşerit anten yapısı ele alınmış, düzlemsel mikroşerit anten küresel yüzeylere uyumlu hale getirilerek huzme genişliği artırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla üç farklı yama anten tasarlanmış ve bu tasarımların performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microscript antennas used in many military areas like space vehicles, planes, radars, satellite communication, missiles have become more popular recently thanks to its lightweight, adapting easily to the surface applied, ease in production, low cost and started to be used in more areas. Narrow bandwidth and low gain have affected antenna performance badly and have collapsed the use of antennas. For the aim of compensating them, most of the studies carried out on microscript antennas are oriented in increasing bandwidth and gain. Radiation in microscript antennas emits between patch sides and ground plain. Dielectic material used in design has an important role in radiation. Beam is the angle of vision and angle of vision shows the area antenna radiates. In this thesis, the structure of planar microscript antennas is studied and tried to increase the beamwidth by adjusting antennas to spherical surfaces. For this aim, three different patch antennas have been designed and the perfomances of the designs have been compared.