Increasing the drawbar pull of Başak Tractor for arid land cultivation: A theoretical investigation of iron wheel
Çorak arazinin işlenebilmesi için Başak Traktörünün çeki kuvvetinin artırılması; Çelik tekerlek üzerine teorik çalışma
- Tez No: 35462
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, özellikle Kenya'da tarımsal verimi artırmak için tarımın mekanizasyonu uzun süredir üzerinde durulan bir konudur. Son otuz yıldır tropik ve yarı-çorak bölgelerde kullanılabilir mekanizasyon araçları geliştirilmesi yolundaki çabalarda kayda değer başarı kazanılanı amıştır. Bu çalışmanın amacı, tropik ve yarı-çorak bölgelerde kullanılabilir mekanizasyon aracı geliştirmektir. Değişik küçük traktör seçenekleri üzerinde durulmuş ve üzerinde sürücüsü olan dört tekerlekli traktör modelinin en geçerli seçenek olduğu görülmüştür. Başak- 17 traktörü bu grubun temsilcisi olarak ele alınmış ve performansını geliştirmek amacıyla çelik tekerlek kullanılmasıincelenmiştir. Toprağın sıkıştır ılabilir ligini de gözönünde tutarak, pasif zemin basıncı teorisi ile çelik tekerlek modellemesi yapılmış, böyle bir tekerleğin performansı hesaplanmış ve akılcı bir tasarım yöntemi geliştirilmiştir. Teorik sonuçları, Başak- 17 traktörünün çeki kuvvetinin, çorak ve yarı-çorak arazinin sürülmesi için gerekenin üstünde, % 300 artabileceği sonucunu vermiştir. Çalışma sonuçları çok olumlu olup, Başak- 17 emsali küçük traktörlere çelik tekerlek uygulanması ile çorak ve yarı-çorak bölgelerin tarımsal mekanizasyonuna çözüm getirebileceği ortaya konmuştur. Anahtar Sözcükler : Küçük çiftliklerin mekanizasyonu, toprak-kaz ayağı modellemesi, Çelik tekerlek, Çeki kuvveti
Özet (Çeviri)
It has long been recognised that in order to increase the agricultural production in developing countries and especially in Kenya, the agricultural activity need to be mechanized. In the last three decades numerous attempts have been made to develop a feasible mechanization tool for tropical arid and semi-arid regions but unfortunately none of this have achieved any mentionable success. The aim of this study was to develop a feasible mechanization tool for tropical arid and semi-arid regions. Different models of small tractors were studied for their suitability for cultivation in the above mentioned agricultural region and small 4-wheel ride-on tractor -iii-model was found as the best solution. Başak- 17 tractor was taken to represent small 4-wheel ride-on tractor model and to improve the tractor's operational performance, the use of Iron-Wheel was proposed. Passive earth pressure theory was used to model the Iron- Wheel lug-soil interaction and the model was made to take into account the effect of soil's compressibility. Equations for predicting the tractor's operational performance were derived and a rational design procedure developed. The theoretically predicted results show that the drawbar pull of Başak- 17 is improved by about 300 %, which is well above that required for cultivation of arid and semi-arid regions. The results obtained from this study are very encouraging as a small tractor of Başak- 17 size fitted with Iron-Wheels could provide a solution to mechanization problem of arid and semi arid agriculture. Keywords : Small farm Mechanization, Soil-lug modelling, Iron- Wheel, Drawbar pull