Ahlaki imgelem ile örgütün duygusal iklimi arasındaki ilişki
The relationship between moral imagination and emotional climate of an organization
  1. Tez No: 354956
  2. Yazar: AZRA DEMİRCİOĞLU SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİMEN YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yöneticiler çok çeşitli ve karmaşık ahlak durumları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Değişen teknolojik, bilgi sistemi ve iş koşulları yeni karar mekanizması gerektirmiştir. Bu nedenle ahlaki imgelem işletme yönetimde önemli bir araştırma konusu olmaya başlamıştır. Aynı şekilde örgütlerin duygusal iklimi önemli bir konu olarak dikkati çekmektedir. Ancak bu iki konu arasındaki ilişki hakkında yeterli araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle bu araştırmada ahlaki imgelem ile örgütlerde duygusal iklim arasındaki ilişki araştırılmıştır. Veriler üniversitede çalışan akademik ve idari personelin anket sorularına verdikleri cevaplardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Managers are confronted by moral situations of great variety and complexity. Changed experience, technological development, and new information require new values. Therefore the concept of moral imagination has been widely developed in the field of business management . The importance of emotional climate in the organizational climate literature has also gained interest. The relationships between emotional climate of organization and emotional climate in the organizational climate has received insufficient attention. Therefore, the aim of the study was to identify the relationships between emotional climate in the organizational climate and moral imagination. The data were obtained from 174 administrative and academic staff at universities by self-administered questionnaires.