Toprak ambalajda olgunlaştırılan geleneksel küp peynirlerinde aflatoksin m1 düzeyinin belirlenmesi
The determination of aflatoxin m1 levels in traditional pot cheeses matured at soil pack
- Tez No: 355429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada İç Anadolu bölgesini temsilen Ankara, Yozgat ve Nevşehir illerinden alınan yöresel toprak ambalajlarda (küp) olgunlaştırılan peynir örneklerindeki Aflatoksin M1 içeriği, kuru madde, yağ ve kül oranları tespit edilmiştir. Bu kapsamda yöresel ürün satan şarkütericiler ve köylerden temin edilen; her bir ilden 20'şer olmak üzere toplam 60 numune analiz edilmiştir. Aflatoksin M1 analizinde immino affinite kolon ile saflaştırma ve HPLC yöntemi kullanılmıştır. Örneklerin %41'inde 0.016 µg/kg ile 0.136 µg/kg arasında değişen oranda Aflatoksin M1 bulunmuştur. Yapılan çalışma sonucunda Aflatoksin M1 bulunan 25 örnekten 5 tanesinin uluslararası peynir standart değerini (0.05 μg/kg) geçtiği görülmüştür. Örneklerin kuru madde miktarı % 50.45-66.61, yağ miktarı % 28.87-39.46 ve kül miktarı % 4.19-6.32 arasında değişen sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, traditional pot cheese samples were collected from Yozgat, Nevşehir, Ankara cities at the Central Anatolia Region and and analyzed to detemine the level of Aflatoxin M1, dry matter, fat and ash content. İn this context; each cities 20, total 60 samples provided from villages and traditional product seller were analyzed. Hplc method with immino affinite colon (IAK) is used at the Aflatoxin M1 analyze. Aflatoxin M1 was determined in 25 (%41) samples at the level of varied from 0,016 to 0,136 μg/kg. AFM1 levels of 5 samples were higher than the maximum tolerance limit (0.05 μg/kg ) accepted by the international cheese standart. Dry matter results varies in the range of % 50.45-66.61, fat content % 28.87-39.46 and ash content % 4.19-6.32.